Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

CAD tasarım

CAD tasarım yazılımı

CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımı; peyzaj tasarımı, köprü inşası, ofis binası tasarımından film animasyonuna kadar geniş kapsamlı projelerde, hemen hemen her sektörde kullanılmaktadır. 2D veya 3D CAD tasarım programları sayesinde bir tasarımın 3D bir modelini oluşturmak, malzeme ve ışık efektleri uygulamak ve tasarımları boyutlar ve diğer açıklamalarla belgelemek gibi çeşitli görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

1982'de AutoCAD yazılımının sunulmasından bu yana Autodesk, CAD tasarım yazılımını geliştirmede bir lider olmuştur. Genişletilmiş ekiplerin, projeler henüz oluşturulmadan önce onların önemli fiziksel ve işlevsel özelliklerini dijital olarak keşfetmelerini sağlayan Sayısal Modelleme (İngilizce) ve Yapı Bilgisi Modellime (BIM) (İngilizce) yazılımlarıyla, CAD'in yapabileceklerinin tanımlanmasına katkıda bulunduk. İhtiyaçlarınız için doğru CAD tasarım aracını (İngilizce) bulun.

Yapı Tasarımı

CAD tasarım yazılımı; mimari yapı (İngilizce), inşaat (İngilizce), MEP mühendisliği (İngilizce) ve yapısal mühendislik (İngilizce) alanlarında çalışan profesyoneller ve yapı sahipleri, operatörleri ve yöneticileri (İngilizce) tarafından, konseptten projenin başarıyla tamamlanmasına kadarki süreçte kullanılır. Sektöre özgü AutoCAD uygulamaları ve Revit tabanlı yazılımlar (İngilizce), tasarım süreçleri oluşturmak için özel araçlar sunar; diğer yandan Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi, bu ürünlerin yanı sıra ek yazılım ve hizmetleri uygun bir portföyde bir araya getirir.

Autodesk'in BIM yazılımı, ekiplerin, müteahhitlerin ve yapı sahiplerinin inşaat projelerini daha hızlı, daha ekonomik ve çevre üzerinde daha az etki bırakarak oluşturmasını ve yönetmesini sağlar. Yapı tasarımı ve mühendisliği için BIM (İngilizce) hakkında daha fazla bilgi edinin.

Altyapı tasarımı

AutoCAD Civil 3D ve InfraWorks (İngilizce) yazılımları gibi CAD tasarım araçları, arazi ıslahı (İngilizce), ulaşım (İngilizce), kamu hizmetleri ve telekomünikasyona (İngilizce) ek olarak su ve atık su projeleri için akıllı 3D modeller ve mühendislik çizimleri oluşturmak amacıyla kullanılır. AutoCAD Civil 3D ve InfraWorks, artı ek yazılım ve hizmetler, Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketinde sunulur.

Autodesk, bir projenin yaşam döngüsü boyunca daha doğru, erişilebilir ve kullanılabilir bilgiler sunarak yapı sahipleri ve hizmet sağlayıcılarının daha iyi iş sonuçları elde etmelerine yardımcı olan akıllı, model tabanlı bir süreç olan BIM'i kullanmaktadır. Altyapı için BIM (İngilizce) hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ürün tasarımı

CAD tasarım yazılımı, ürün geliştirme döngüsü boyunca kullanılır. Konsept aşamasından imalat aşamasına Autodesk yazılımı, tüketici ürünleri (İngilizce), endüstriyel makineler (İngilizce) ve yapı ürün ve ekipmanı (İngilizce) oluşturmak için kullanılır. CAD tasarım yazılımımız, otomotiv (İngilizce) sektörü için karmaşık tasarımlarda da kullanılmaktadır.

Inventor (İngilizce) ve Ürün Tasarım ve Üretim Çözüm Paketi gibi Sayısal Modelleme araçlarımız, tasarımcılara ve mühendislere eksiksiz ürünleri, bu ürünler oluşturulmadan önce tasarlayıp görselleştirme ve simüle etme imkanı verir. Sayısal Modelleme, fiziksel modellere olan bağımlılığın azalmasına yardımcı olur ve daha yenilikçi ürünleri daha hızlı bir şekilde piyasaya ulaştırmanızı sağlar.

İmalat tasarımı

2D ve 3D'deki CAD tasarım sistemleri, tesis veya fabrika yerleşim tasarımlarını görsel olarak taslaklamak için kullanılır. Inventor gibi Sayısal Modelleme araçları tasarımlar oluşturmanıza, belgelendirmenize ve paylaşmanıza yardımcı olurken, AutoCAD P&ID (İngilizce) boru ve enstrümantasyon diyagramları oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlar.

Animasyon tasarımı

CAD tasarım programlarıyla filmler, oyunlar ya da televizyon şovları için cazip görsel efektler oluşturun. Maya 3D animasyon yazılımı ve 3ds Max modelleme ve animasyon yazılımı, sofistike efektler oluşturmanıza, yenilikçi deneyimler tasarlamanıza ve üretim verimliliğini artırmanıza olanak tanır. Oyun (İngilizce) sektörü ve film ve televizyon (İngilizce) sektörü için bilgisayar destekli tasarım hakkında daha fazla bilgi edinin.

Elektrik tasarımı

Autodesk elektrik tasarımı ve elektrikli kontrol tasarım yazılımı, elektrikli kontrol sistemleri tasarımcıları için özel iş akışlarına hitap eder. AutoCAD Electrical (İngilizce) yazılımı eksiksiz bir elektrik CAD özellikleri seti, kapsamlı bir sembol kütüphanesi ve görevleri otomatik hale getirmeye yönelik araçlar sunar. Inventor, elektrik mühendisleri ve makine mühendislerine sorunsuz veri paylaşma ve tam sistem tasarım entegrasyonu üzerinde iş birliği yapma konusunda esneklik kazandırarak, elektrik tasarımlarını eksiksiz bir sayısal model haline getirmenize yardımcı olur.

Öğrenciler ve eğitimciler için ücretsiz yazılım

Autodesk yazılımını öğrenciler ve eğitimciler için ücretsiz olarak sunuyoruz. Dünyanın en iyi profesyonelleri ile aynı 2D taslak çizim ve bilgisayar destekli tasarım yazılımını kullanın.
 


Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için ücretsiz yazılım

Tasarım yoluyla olumlu etki yaratmaya çalışan bir kâr amacı gütmeyen kuruluş veya girişimci misiniz? Teknolojik Etki Programımız hakkında daha fazla bilgi edinerek ücretsiz tasarım ve mühendislik yazılımlarından yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenin. Bilgisayar destekli tasarım araçlarıyla yapabileceklerinizi keşfedin.