• Türkiye

  Sizi, yerel sitenizde, yerel fiyatlandırmalar ile promosyonları görebileceğiniz ve ürünleri çevrimiçi satın alabileceğiniz bir sayfaya yönlendirdik.

  Stay on our U.S. site

Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

BIM'İN AVANTAJLARI NEDİR?

BIM süreçlerini kullanmanın sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır: paydaşlarla daha iyi proje koordinasyonu ve iş birliği, verimli iş akışları, 3B görselleştirmeler ve bunlar sayesinde ortaya çıkan daha iyi proje sonuçları.

BNIM tarafından sağlanmıştır

 

BIM nedir?

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), akıllı bir 3B modelin oluşturulmasıyla başlayan bir süreçtir ve projenin yaşam döngüsü boyunca (planlama, tasarım, inşa etme, operasyon ve bakım) belge yönetimine, koordinasyona ve simülasyona olanak sağlar.

BIM ne için kullanılır?

BIM, yapı ve altyapı tasarımlarını oluşturmak ve belgelemek için kullanılır. Yapının her ayrıntısı BIM'de modellenir. Model, tasarım seçeneklerini keşfetme amaçlı analizler ve paydaşların inşa edilmeden önce yapının nasıl görüneceğini anlamalarına yardımcı olan görselleştirmeler oluşturmak için kullanılabilir. Ardından bu model, inşaata yönelik tasarım belgelerini oluşturmak için kullanılır.

BIM süreci nedir?

BIM süreci, yapı veya altyapı projesinin yaşam döngüsü boyunca kullanılabilecek akıllı verilerin oluşturulmasını destekler.

 • Plan

  Var olan inşa edilmiş ve doğal ortamların bağlamsal modellerini oluşturmak için gerçeklik yakalama ile gerçek dünya verilerini birleştirerek proje planlama sürecine bilgi sağlayın.

 • TASARIM

  Bu aşamada konsept tasarım, analiz, detaylandırma ve belgelendirme gerçekleştirilir. Planlama ve lojistik aşamalarına bilgi sağlamak için BIM verileri kullanılarak inşaat öncesi süreç başlatılır.

 • İNŞAAT

  Bu aşamada, BIM spesifikasyonları kullanılarak üretim başlatılır. Optimum zamanlama ve verimlilik sağlamak için proje inşaat lojistiği iş yapılan taraflar ve yüklenicilerle paylaşılır.

 • İŞLETME

  BIM verileri, tamamlanmış varlıkların işletilmesi ve bakımında da kullanılır. BIM verileri, gelecekte uygun maliyetli yenileme veya verimli dekonstrüksiyon için de kullanılabilir.

BIM neden önemlidir?

BM'ye göre, 2050'de dünya nüfusu 9,7 milyar olacak. Dünya genelinde mimarlık, mühendislik ve inşaat sektörü; sadece global talebi karşılamak için değil, aynı zamanda hem daha akıllı hem de daha esnek alanlar yaratmaya yardım etmek için daha akıllıca ve daha verimli tasarım ve inşaat yöntemlerine yönelmelidir.

BIM, tasarım ve inşaat ekiplerinin yalnızca daha verimli şekilde çalışmasına imkan tanımakla kalmaz, aynı zamanda süreç sırasında oluşturduğu verilerle operasyon ve bakım faaliyetlerinden faydalanmasını da sağlar. Bu nedenle BIM dünya genelinde giderek daha fazla yerde zorunlu kılınmaktadır. Şu anda BIM’i zorunlu kılan 12 ülke vardır ve yakın zamanda 11 ülke daha bunların arasına katılacaktır.

BIM’İ ZORUNLU KILAN ÜLKELERİ GÖRÜN

Global BIM Mandates

Many countries have standards mandating that BIM is used on new building and infrastructure projects. These countries include: Brazil, Chile, Denmark, Finland, Norway, United Kingdom, South Korea, Singapore and Vietnam.

Image courtesy of [credit]

Sektörünüzde BIM nasıl kullanılır?

BIM'in iş ve şirket süreçlerinizi optimize etmeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Proje yaşam döngüsü boyunca daha iyi tasarım kararları verin, inşa etme performansını daha iyi hale getirin ve daha verimli bir şekilde iş birliği yapın.

 • Öngörülebilirliği, üretkenliği ve kârlılığı artırmak için akıllı ve birbirine bağlı iş akışlarını kullanın.

 • Şantiyenizi dijital ortama aktarın ve proje bilgilerini, tasarımdan yapım ve proje teslimatı aşamasına kadar birbirine bağlayın.

Free BIM Resources

Building Design Guide

Learn how BIM workflows automate the ordinary and can help you unlock new levels of creativity and innovation.

INFRASTRUCTURE BIM TIPS

Get personalized BIM-ready tips for transportation, land development, and civil structures in just two steps.