Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

3D yazdırma

3D yazdırma nedir?

Katmanlı imalat veya katmanlı üretim olarak da bilinen 3D yazdırma, fiziksel nesnelerin, malzemelerin dijital bir modele dayalı katmanlar halinde yerleştirilmesiyle oluşturulduğu bir süreçtir. Tüm 3D yazdırma işlemleri, yazılım, donanım ve malzemelerin birlikte çalışmasını gerektirir.

3D yazdırma teknolojisi, modeller ve basit parçalardan uçak parçalarına (İngilizce), çevre dostu yapılara, hayat kurtaran tıbbi implantlara hatta insan hücresi katmanlarını kullanan yapay organlara kadar son derece teknik son ürünler üretmek için kullanılabilir.

3D yazdırmada sık kullanılan yöntemler

3D yazdırma teknolojisini seri üretim düzeyindeki parçalar için güvenilir hale getirmek için hızla ilerleme kaydediliyor ve bilim adamları ve mucitler her gün 3 boyutlu yazdırma teknolojisini uygulamanın yeni yollarını keşfediyor.

Eriyik filament imalatı (FFF)
Eriyik yığma modelleme olarak da bilinir. Bu 3D yazdırma yöntemi, plastik malzemeleri ısıtır ve presler. Hem tüketiciye yönelik hem de profesyonel 3D yazıcılarda yaygın olarak bulunur. MakerBot Replicator ve Ultimaker 2 gibi 3D yazıcılar buna örnek olarak verilebilir.

Stereolitografi (SLA)
Bu 3D yazdırma yöntemi, reçineleri katmanlar halinde kurutmak veya sertleştirmek için UV ışığını kullanır. Örnek 3D yazıcılara Autodesk Ember ve Formlabs Form serileri dahildir.

Seçici lazer sinterleme (SLS)
Endüstriyel üretimde yaygın olarak kullanılan bu 3D yazdırma yöntemi, tozlu malzemeleri katmanlar halinde bir araya getirmek için lazerlerden yararlanır. EOS ve 3D Sistemleri, SLS 3D yazıcı üreticilerine örnek olarak verilebilir.

Öne çıkan 3D yazıcı

İlk açık kaynaklı, üretim kalitesinde 3B yazıcı Ember ile tanışın. Ember, yüksek çözünürlüklü dijital ışık işleme SLA teknolojisi kullanır. Pürüzsüz yüzey kalitesi için 25 mikron hassasiyetle detaylı parçaları yazdırın. Ember, açık bir 3D yazdırma platformunun parçası olarak çeşitli reçineler ile çalışabilir.

Öne çıkan 3D yazıcı

Ember, yüksek çözünürlüklü dijital ışık işleme SLA teknolojisini kullanmaktadır. Ember, açık bir 3D yazdırma platformunun parçası olarak çeşitli reçineler ile çalışabilir.

Günümüzde katmanlı imalat

Daha iyi ürünleri daha hızlı bir şekilde oluşturmak için katmanlı imalat sektöründe yaşanan gelişmelerden yararlanın ve rekabette öne geçin. Autodesk’ten 3D yazıcı için çizim programı ile yapabilecekleriniz keşfedin.

Geliştiriciler için 3D yazdırma

3D yazdırma API'lerine, SDK'lere ve örnek uygulamalara erişmek için açık Spark platformumuza katılın.

Öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz

Autodesk yazılımını öğrenciler ve eğitimciler için ücretsiz olarak sunuyoruz. Tasarım ve 3 boyutlu yazdırma projeleriniz için ücretsiz yazılım edinin. 3D yazıcı için çizim programı ile yapabileceklerinizi hayal etmeye başlayın.

Öne çıkan 3B yazdırma portföyü

 • Fusion 360
  Ürün geliştirme sürecinizin tamamını tek bir bulut tabanlı platforma bağlayın. Tasarımlarınızı doğrudan Fusion 360'dan 3B yazıcınıza veya bir 3B yazdırma servis sağlayıcısına gönderin.
  30 gün boyunca ücretsiz deneyin

 • Within (İngilizce)
  Within üretken tasarım yazılımı çözümleri, mühendislerin ve ortopedik implant uzmanlarının katmanlı imalat için hafif, kafesli tasarımlar üretmelerine yardımcı olur.
  Within hakkında daha fazla bilgi edinin (İngilizce)

 • Maya
  Oyun, film ve televizyon için 3B animasyonlar oluşturun. Stop motion animasyon için 3B modeller yazdırın ya da canlı çekim ve CGI öğelerini birleştiren sahneler için destekler ve parçalar yazdırın.
  30 gün boyunca ücretsiz deneyin

 • Netfabb
  Netfabb, içerikten makineye kadar eksiksiz bir endüstriyel katmanlı imalat iş akışı sağlar ve modellerinizi 3B yazdırma için hızlı ve kolay bir şekilde hazırlar.
  Netfabb hakkında daha fazla bilgi edinin

 • Tinkercad
  Tinkercad hobi amaçlı kullanıcılar, öğretmenler ve her yaştan öğrenci için ücretsiz, web tabanlı bir 3B tasarım aracıdır. Ev dekorları, takılar, oyuncaklar, Minecraft modelleri ve daha pek çok şey tasarlayın.
  Tinkercard hakkında daha fazla bilgi edinin

Kullanıcıların 3 boyutlu yazdırma teknolojisini nasıl kullandıklarına bakın

Geleceğin uçağını yapma (İngilizce)
Bir grup yaratıcı mühendis üretken tasarım (İngilizce) ve 3D yazdırma gibi ileri teknolojilerle uçak yolculuğu geleceği için sahip oldukları vizyonlarını tasarlıyor.

3D yazıcılar nasıl çalışır?
Dört ana 3D yazdırma teknolojisi hakkında bilgi edinin: eriyik yığma modelleme, stereolitografi, doğrudan ışık işleme ve seçici lazer sinterleme.

Müzik severler için daha güvenli bir kulaklık yazdırma
Profesyonel müzisyenlere yönelik ilk kulak içi monitörlerin öncülerinden Asius Technologies, insan kulak zarına çok daha benzer şekilde hareket eden bir kulaklık üretmek için 3D yazdırma teknolojisinden yararlandı.

Kendi oyuncaklarınızı tasarlayın, oluşturun ve 3D olarak yazdırın
Mattel'in ThingMaker 3D yazdırma ekosistemiyle baştan sona kendi oyuncaklarınızı yapın.

Film yapımında 3D yazdırma
Hollywood'un 3D yazdırma teknolojisini sevme nedenlerini keşfedin.

Fusion 360 ve Ember ile takı tasarımı
Bir kolyenin, bir CAD modelinden som gümüşten güzel bir parçaya nasıl dönüştüğüne göz atın.

3D yazdırma malzemelerini çevre için daha iyi hale getirme
University of California, Berkeley'de araştırmacı öğrenciler daha güvenli, çevre dostu 3D yazdırma reçinelerini araştırıyor.

3D yazdırma hakkında daha fazlasını okuyun
NASA'nın dünyanın ilk sıfır yerçekimi 3D yazıcısını uzaya götürdüğünü biliyor muydunuz? Redshift'te 3D yazdırma hakkında daha fazla bilgi edinin.