• Türkiye

  Sizi, yerel sitenizde, yerel fiyatlandırmalar ile promosyonları görebileceğiniz ve ürünleri çevrimiçi satın alabileceğiniz bir sayfaya yönlendirdik.

  Stay on our U.S. site

Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

3B modelleme

Uncharted 4: A Thief's End. Resim Naughty Dog tarafından sağlanmıştır.

3 year Subscription Special Offer -

Save 10% on Industry Collections, AutoCAD, 3ds Max, Inventor, LT Family and more.

Buy now

Termos e condições*

/* Dynamic promo bar */

Bu promosyon AutoCAD LT, AutoCAD LT for Mac, Revit LT Suite ve AutoCAD için satın alınan satın alınan 1 yıllık veya 21.05.2019 ile 24.05.2019 tarihleri arasında Autodesk'in Orta Doğu ve Afrika'daki çevrimiçi mağazalarından satın alınan 3 yıllık yeni ticari aboneliklerde %20 indirim sunar (www.autodesk.be/nl, www.autodesk.be/fr, www.autodesk.cz, www.autodesk.dk, www.autodesk.hu, www.autodesk.nl, www.autodesk.no, www.autodesk.pl, www.autodesk.fi, www.autodesk.se, www.autodesk.co.uk, www.autodesk.eu, www.autodesk.de, www.autodesk.fr, www.autodesk.it, www.autodesk.es, www.autodesk.pt, www.autodesk.ch/de, www.autodesk.ch/fr, www.autodesk.ch/it, www.autodesk.ru, www.autodesk.com.tr).

Diğer teklifler: Bu Autodesk promosyonu, teklifin Hüküm ve Koşulları'nda aksi belirtilmediği sürece diğer Autodesk promosyon teklifleri, özel fiyatlar veya başka tekliflerle birlikte kullanılamaz. Autodesk aynı anda yalnızca bir promosyonun kullanılmasını destekleyebilir. Promosyonunuzdan yararlanmak için ürünü alışveriş sepetinize ekleyin. İndirim, alışveriş sepetinizde otomatik olarak görünür.

Yükseltme teklifi (Kalıcı lisans seri numarası takası):

Müşteriler, dönem süresi 1 yıl veya 3 yıl olan tek ya da çoklu kullanıcı erişimi sunan uygun abonelikleri satın aldıklarında ve 2014-2019 yılları sürüm yıllarına ait etkin bir bakım anlaşması bulunmayan kalıcı lisansların uygun seri numaralarını ve ilişkili tüm lisanslarını takas ettiklerinde, sektörel çözüm paketleri veya çoğu bireysel ürün için Autodesk Tavsiye Edilen Perakende Satış Fiyatı (SRP) üzerinden %20 tasarruf edebilir. Bu promosyon için, takas edilen ilgili her kalıcı sözleşmeye ilişkin geçerli ve uygun bir seri numarası sunulmalıdır. Uygun LT ailesi ürünleri, tek kullanıcı erişimli sektörel çözüm paketleri dahil olmak üzere dönem süresi bir veya üç yıl olan uygun Autodesk yazılımı abonelikleriyle takas edilebilir. Müşteri takas edilen bu kalıcı lisansları kullanmayı bırakmayı kabul eder. Teklif, ABD ve Kanada'da 7 Mayıs 2019'dan itibaren geçerlidir ve diğer promosyonlarla birleştirilemez. Yeniler, yükseltmeler, geçişler ve eğitimden ticariye aktarımlar dahil olmak üzere eğitim lisansları için geçerli değildir. Eksiksiz ürün listeleri, ayrıntılar ve kısıtlamalar için www.autodesk.com.tr/campaigns/global-promotion/terms-and-conditions adresini ziyaret edin.

AUTODESK, TAMAMEN KENDİ TAKDİRİNE BAĞLI OLARAK, BU TEKLİFİ HERHANGİ BİR ZAMANDA ÖNCEDEN HABER VERMEKSİZİN KISMEN VEYA TAMAMEN İPTAL ETME, ASKIYA ALMA VEYA DEĞİŞTİRME HAKKINI SAKLI TUTAR. AUTODESK YAZILIM FİYATLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR.

Autodesk, Autodesk logosu, AutoCAD, AutoCAD LT, Maya, Maya LT, 3ds Max, Civil 3D, Inventor, Revit ve Revit LT; Autodesk, Inc. şirketinin ve/veya alt kuruluşlarının ve/veya bağlı şirketlerinin ABD ve/veya diğer ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır. Diğer tüm marka adları, ürün adları veya ticari markalar, ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Autodesk, haber vermeksizin herhangi bir zamanda ürün ve hizmet tekliflerini ve özelliklerini değiştirme hakkını saklı tutar ve bu belgede ortaya çıkabilecek baskı veya grafik hatalarından sorumlu değildir.

© 2019 Autodesk, Inc. Tüm hakları saklıdır.

3B modelleme nedir?

3B modelleme, 3 boyutlu bir nesnenin veya şeklin matematiksel bir temsilini oluşturmak için yazılım kullanma sürecidir. Oluşturulan nesneye bir 3B model denir ve bu 3 boyutlu modeller çeşitli endüstrilerde kullanılır. Film, televizyon, video oyunları, mimari, inşaat, ürün geliştirme, bilim ve tıp sektörlerinde grafik tasarımları görselleştirmek, simüle etmek ve işlemek için 3B modeller kullanılır.

3B modellemede yaygın geometri türleri

example of 3d modeling polygon primitives

Çokgen modelleme

 • Çokgenler, üç boyutlu noktalar (köşeler) ve onları birbirine bağlayan düz çizgiler (kenarlar) tarafından tanımlanan düz kenarlı şekillerdir.
 • Çokgenleri kullanan modelleyiciler genellikle üçgenler olarak adlandırılan 3 taraflı çokgenlerden veya dörtgenler olarak adlandırılan 4 taraflı çokgenlerden yararlanır.
 • Çokgen yüzeyleri geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir ve film, video oyun tasarımı (İngilizce) ve 3B web geliştirme alanlarında animasyon efektleri için tercih edilen yüzey türleridir.

example of 3d modeling NURBs primitives

Eğriler ve NURBS modelleme

 • Açılımı Düzgün Olmayan Rasyonel B-Eğrisi olan NURBS eğrilerden meydana gelir ve matematiksel bir formül ile tanımlanır.
 • NURBS en iyi, şarap kadehi veya futbol topu gibi karmaşık eğrileri olan pürüzsüz yüzeylerin modellenmesinde kullanılır.
 • NURBS daha çok endüstriyel tasarımlarda veya makine tasarımlarında kullanılır.

example of 3d modeling sub division primitives

Alt bölüm modelleme

 • Alt bölüm yüzeyleri hem çokgen hem de NURBS yüzey türlerinin özelliklerini taşır.
 • Alt bölüm yüzeyleri, NURBS yüzeyleri gibi pürüzsüz organik formlar üretebilir ve nispeten az sayıda kontrol köşesi kullanılarak şekillendirilebilir.
 • Alt bölüm yüzeyleri, çokgen yüzeyleri gibi belirli alanların ekstrüzyon işlemine tabi tutulmasını ve gerektiğinde yüzeylerde ayrıntılar oluşturulmasını mümkün kılar.

Öne çıkan 3B modelleme yazılımları

 • 3ds Max modeling and rendering software

  3ds Max (İngilizce)
  3ds Max yazılımı, kullanıma hazır verimlilik için entegre modelleme, animasyon ve görüntüleme araçları sunar.
  Ücretsiz deneme sürümü

 • Maya 3D animation, modeling and rendering software

  Maya (İngilizce)
  Maya yazılımı, genişletilebilir bir üretim platformunda 3B modelleme, animasyon, simülasyon ve görüntüleme araçları sunar.
  Ücretsiz deneme sürümü

 • Fusion 360 3D CAD software for industrial and mechanical design

  Fusion 360
  Fusion 360, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı bir 3B CAD aracı ile endüstriyel tasarım ve makine tasarımını birleştirir.
  Ücretsiz deneme sürümü

 • Maya LT cost-effective video game development software

  Maya LT
  Maya LT 3B oyun geliştirme yazılımı, profesyonel bağımsız oyun geliştiricileri için uygun bir fiyata yaratıcı araçlar sunar.
  Ücretsiz deneme sürümü

 • Mudbox digital painting and sculpting software

  Mudbox
  Sezgisel Mudbox 3B dijital şekillendirme ve doku boyama yazılımı ile üretime hazır 3B varlıklar oluşturun.
  Ücretsiz deneme sürümü

 • AutoCAD design and modeling software for CAD

  AutoCAD
  Dünyanın önde gelen 2B ve 3B tasarım platformlarından biri olan AutoCAD yazılımı ile tüm detayları tasarlayın.
  Ücretsiz deneme sürümü

 • Inventor 3d mechanical design software

  Inventor (İngilizce)
  Inventor yazılımı ile oluşturmadan önce ürünlerinizi tasarlayın, görselleştirin ve simüle edin.
  Ücretsiz deneme sürümü (İngilizce)

 • Media and Entertainment Collection 3D modeling pipeline software

  Medya ve Eğlence Çözüm Paketi
  Modelleyiciler, animasyoncular ve görsel efekt sanatçılarına yönelik bu uçtan uca yaratıcı araçlarla güçlü bir 3B modelleme ve animasyon üretim hattı oluşturun.
  İçinde yer alan yazılımlara bakın

 • Revit building information modeling software

  Revit (İngilizce)
  BIM için geliştirilen Revit yazılımı ile daha kaliteli ve enerji verimliliği daha yüksek yapılar tasarlayın, inşa edin ve koruyun.
  Ücretsiz deneme sürümü (İngilizce)

 • Revit LT building information modeling software

  Revit LT
  Yüksek kaliteli 3B mimari tasarımlar ve dokümantasyonlar üretmenize yardımcı olan, uygun maliyetli ve gelişmiş bir 3B BIM aracı.
  Ücretsiz deneme sürümü

 • FormIt 360 Pro architectural modeling software

  FormIt Pro (İngilizce)
  Mobil ve web tabanlı bu 3B modelleme uygulaması ile mimarlar, başlangıç aşamasındaki tasarım konseptlerini çizebilir, bunlar üzerinde birlikte çalışabilir ve bunları analiz ve revize edebilir.
  İndir

Öğrenciler ve eğitimciler için ücretsiz yazılım

Autodesk yazılımını öğrenciler ve eğitimciler için ücretsiz olarak sunuyoruz. Dünya çapında en iyi 3B sanatçılarıyla aynı 3B modelleme ve animasyon programlarını kullanın.

Hobi amaçlı kullanıcılar ve meraklıları için ücretsiz yazılım

Serbest biçim modelleme, şekillendirme, katı modelleme, parametrik modelleme ve örgü modelleme araçlarını kullanarak Fusion 360 ile tasarım yapın. Fusion 360 meraklıları, hobi amaçlı kullanıcılar, öğrenciler ve yeni başlayanlar için ücretsizdir.

Ücretsiz 3B modelleme yazılım ve uygulamaları

 • Tinkercad free 3D design tool for 3D printing

  Tinkercad
  Tinkercad hobi amaçlı kullanıcılar, öğretmenler ve her yaştan öğrenci için ücretsiz, web tabanlı bir 3B modelleme aracıdır. Ev dekorları, oyuncaklar, Minecraft modelleri ve daha pek çok şey tasarlayın.

 • 123D Catch creates 3D models from photos

  123D Catch
  123D Catch, fotoğraflardan 3B modeller üretmek için neredeyse her nesnenin 3B taramasını oluşturmanızı sağlayabilen ücretsiz bir uygulamadır.

 • 123D Sculpt+ creates and paints 3D sculptures

  123D Sculpt+
  123D Sculpt+ ile, bir iskelet oluşturucu ve kolay kullanımlı heykel araçları kullanarak bir profesyonel gibi 3B heykeller oluşturup boyayın.

 • MeshMixer is a 3D tool for mashups and remixes

  Meshmixer
  MeshMixer, 3B birleşim ve karışımlar için en iyi araçtır. Kendi 3B tasarımlarınızı birleştirin, karıştırın, şekillendirin, damgalayın veya boyayın.

 • 123D Design free 3D model creation tool

  123D Design
  123D Design, birçok yeni 3B yazıcıyı destekleyen güçlü ancak basit bir 3B yaratım ve düzenleme aracıdır.

 • 123D Make turns 3D models into 2D plans

  123D Make
  123D Make ile 3B modelleri, animasyonlu montaj talimatlarıyla 2B yapım planlarına dönüştürün.

Daha fazla 3B modelleme kaynağı ile daha derinlere dalın

İlham kaynağı 3B modelleme galerileri

AREA

Sanatçıların galerisi AREA'yı ziyaret edin ve tüm dünyadaki sanatçılar tarafından oluşturulan 3B modellerden ilham alın. Çalışmalarınızı paylaşın ve hikayenizi anlatın.

Fusion 360

Fusion 360 ürün tasarım galerisini inceleyin ve insanların Fusion 360 ile neler yaptıklarına göz atın.

CGSociety

En büyük çevrimiçi CG (bilgisayar grafikleri) topluluklarından birinden derlenmiş, dijital bir sanat galerisi.

Tinkercad

Çevrimiçi bir 3B tasarım ve 3B yazdırma aracı olan Tinkercad ile oluşturulan, kullanıcılar tarafından yaratılmış tasarımları inceleyin.

3B modellemeye başlamak için eğitici videolar

Indie Game Maker 3D model character design tools

Indie Game Maker (İngilizce)

Ücretsiz öğeler ve eğitici videolarla kendi 3B oyun ve karakterlerinizi nasıl oluşturacağınızı öğrenin. İlham alın, toplulukla bağlantı kurun ve ihtiyaç duyduğunuz araçlara erişin.

Pluralsight Digital Tutors 3d modeling tutorials

Pluralsight

Maya, 3ds Max, Mudbox ve Fusion 360 yazılımları için profesyonel düzeydeki eğitimleri de içeren, 3B modelleme teknikleri ve iş akışları hakkındaki eğitici videoları izleyin.

Free 3D modeling training at Autodesk Design Academy

Autodesk Design Academy

Autodesk yazılımının kullanımı hakkında ücretsiz eğitim alın. Başlangıç, orta ve ileri düzey kullanıcılara yönelik eğitici videolara göz atın.

Autodesk University videos on 3D modeling

Autodesk University

Ücretsiz öğrenme içeriğine ve 3ds Max, Maya ve AutoCAD ile ilgili konuşmalar da dahil olmak üzere, konferans etkinliklerimizden alınan ilham verici endüstri konuşmalarına erişin.

3B modelleme ve CG toplulukları

AREA

AREA resmi Autodesk CG topluluğumuzdur. Ücretsiz eğitici videolar aracılığıyla yeni şeyler keşfedip öğrenin. En iyi modelleme blogcularını takip edin ve en güncel sektör haberlerini edinin.

CG Society

CGSociety

CGSociety, dijital sanat camiasında 120.000'in üzerinde kayıtlı üyeye sahiptir. Sanatçı portföylerini görüntüleyin, makaleler okuyun, derslere alın ve forumlara katılın.

3DTotal.com

3DTotal

3DTotal, sanatçılar için ilham verici ve eğitsel kaynaklar sunar. CG galerisini görüntüleyin, ücretsiz eğitimler alın, forumlara katılın ve ücretsiz bir doku kütüphanesine erişim sağlayın.

Polycount

Polycount

Polycount, profesyonel ve hobi amaçlı oyun sanatçılarına yönelik bir topluluktur. Galerileri, 3B haberlerini ve forumları keşfedin.