Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

3D makine mühendisliği tasarım yazılımı

3D makine mühendisliği tasarım yazılımı nedir?

Makine mühendisliği tasarım yazılımı, mühendislerin ve tasarımcıların fiziksel bir model oluşturmadan önce tasarım amacını görselleştirmelerine, analiz etmelerine ve açıklamalarına yardımcı olur. Makine mühendisliği yazılımı imalat (İngilizce) ve mimarlık (İngilizce) 'tan sürdürülebilirliğe (İngilizce) kadar bir dizi alanda kullanılır. Arabalardan protez ve kulaklıklara kadar pek çok şeyin tasarımında kullanılır.

Makine mühendisliği ve tasarım yazılımı çeşitleri

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) en yaygın kullanılan yazılım tasarım araçlarından biridir. CAD yazılımı ile oluşturulan modeller genellikle diğer makine mühendisliği ve tasarım araçları için girdi olarak kullanılır.

Bilgisayar destekli mühendislik (CAE), mühendislik analizinde kullanılan yazılımları içine alan geniş bir terimdir. CAE yazılımı, birçok özelliğine ek olarak, sonlu elemanlar analizi (FEA) ve hesaba dayalı sıvı dinamikleri (CFD) gibi karmaşık görevleri de gerçekleştirebilir.

Bilgisayar destekli imalat (CAM), imalat sürecinin otomatikleştirilmesine yardımcı olmak için yazılımın kullanımını ifade eder. CAM genellikle bir tasarımın CAD yazılımı ile geliştirilmesi ve imalat öncesinde CAE yazılımı kullanılarak doğrulanması sonrasında kullanılır.

HVAC tasarım yazılımı, sıcaklık ve hava kalitesi gereksinimlerini karşılayan kapalı alanlar tasarlamak için kullanılır. Genellikle büyük ofislerin ve endüstriyel yapıların tasarımında kullanılır.

Ürün veri yönetimi yazılımı (PDM), mühendislere belge yönetimi ve revizyon kontrolünde yardımcı olur.

Tasarım fikirlerini konseptten gerçekliğe dönüştürme

Başlangıçta her ürün; tasarım gerekliliklerini belirleyen taslaklar, özellikler veya kısıtlamalar şeklini alabilen birer konseptten ibarettir. Bir ürün tasarımcısı ya da genellikle ürün tasarımcıları ve mühendislerden oluşan bir ekip bu konsepti alır ve bunu bir makine mühendisliği tasarım yazılımı kullanarak kapsamlı bir ürün tasarımı haline getirir. Ortaya çıkan tasarım üretilebilir olmalıdır; yani nihai ürünün ağırlığını en aza indirirken, belirlenmiş gerilmelere ve yüklere dayanma kabiliyeti gibi imalat gereksinimlerini karşılayabilmelidir. Bu tasarım aşamasında birkaç tekrarlama ve düzenleme işlemi gerekebilir. Ayrıca bu aşama, son imalat adımından önce ürün tasarımını test eden ve doğrulayan yazılımları kullanarak bir tasarım simülasyonu oluşturma aşamasını da içerebilir.

Öğrenciler ve eğitimciler için ücretsiz yazılım

tasarımcılar ve mühendislerle aynı 3D endüstriyel görselleştirme, bilgisayar destekli endüstriyel modelleme ve 3D makine mühendisliği tasarım yazılımını kullanın.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için ücretsiz yazılım

Autodesk, olumlu bir etki yaratmak için tasarım kullanan kâr amacı gütmeyen kuruluşları ve girişimcileri desteklemektedir. Bilgisayar destekli endüstriyel modelleme çözümleri ile yapabileceğiniz her şeyi keşfedin.

Öne çıkan 3D makine mühendisliği tasarım ve bilgisayar destekli endüstriyel modelleme yazılımları

Makine mühendisliği ve tasarımı hakkında daha fazla bilgi edinin

Makine mühendisliği kaynakları merkezi (İngilizce)
Yeni fikirlere ilham vermek, becerilerinizi derinleştirmek ve sektörünüzdeki eğilimler hakkında fikir edinmek için sürekli genişleyen bir makine mühendisliği kaynak havuzuna erişin. 

Daha güvenli kulaklıklar tasarlama
Bir tasarımcı, tasarım sürecini ve buraya gelmesinde ona yardımcı olan araçları paylaşıyor. 

Her seferinde bir otobüs ile dünyayı daha yeşil hale getirme
Vantage Power, yeni yazılımı için çok fazla para ve kaynak harcamadan, tasarımını çok kısa sürede modellemeyi başardı. 

Kitlelere temiz su erişimi sağlama 
Autodesk Cleantech Ortağı (İngilizce) olan AguaClara, suyu yalnızca güneş ve yerçekimi ile filtreleyebilen bir araç icat etti.

Inventor'un kullanımı ile ilgili 8 ipucu
Sizi daha verimli bir tasarımcı yapacak pratik ipuçları.