ORİJİNAL AUTODESK

YAZILIM VARLIKLARINIZIN YÖNETİMİ

SAM nedir?

Yazılım varlık yönetimi (SAM), bir kuruluş içerisindeki yazılım varlıklarının yaşam döngüsünü yönetme uygulamasıdır.

Akıllı SAM uygulamaları, işletmenizin karmaşık lisansları yönetmesine ve uyumsuzluğu önlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca lisansların aşırı veya düşük dağıtımını belirleyerek para tasarrufu yapmanızı da sağlar.

SAM yalnızca uyumsuzluktan kaçınmanızı sağlamaz. Aynı zamanda işinizi korumanıza, verimlilik sağlamanıza ve akıllıca iş yapmanıza da yardımcı olur.

SAM işinize nasıl katkı sağlar?

MALİYETLERİ KONTROL ALTINA ALIN

SAM, yazılım varlıklarını gereksinimlerinize göre eşleştirerek sık kullanılmayan lisansların kaldırılmasına veya yeniden tahsis edilmesine yardımcı olabilir.

RİSKLERİ AZALTIN

SAM, yetkisiz sitelerden yapılan indirmeleri önleyerek, kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle bilgisayarlara virüs bulaşması riskini azaltabilir.

3 adımda SAM

  • 1) POLİTİKALAR VE PROSEDÜRLER GELİŞTİRİN

    Sorumlu yazılım yönetimi için politikalar ve prosedürler belirleyin. Örnek olarak, bir merkezi yazılım satın alma süreci ve yazılım kullanımına ilişkin bir şirket politikası beyanı verilebilir.

  • 2) KURULU YAZILIMLARI DENETLEYİN

    Yazılım varlıklarınızın bir envanterini çıkarıp, uyumlu ve uyumsuz olanları belirlemek için yetkileriniz kapsamında izin verilenlerle bunu karşılaştırın. Bu, güncel olmayan veya gereksiz yazılımları tanımlamaya da yardımcı olabilir.

  • 3) RUTİN BİR DENETİM PROGRAMI OLUŞTURUN

    İşletmenizin, değiştikçe veya büyüdükçe uyumlu kalmasını sağlamak için düzenli olarak dahili denetimler planlayın.

Yazılım yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinin

The Software Alliance (BSA), SAM için en iyi uygulamaları ve endüstri standartlarını derlemiştir. Akıllı yazılım yönetiminizi bugün başlatın.