ORİJİNAL AUTODESK

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yazılım Korsanlığı Hakkında

Yazılım korsanlığı, aşağıdakilerden biri veya birkaçı olduğunda gerçekleşir:

 • yazılım değiştirildiğinde veya ele geçirildiğinde
 • anahtarlar veya hesaplar kopyalandığında veya satıldığında
 • kullanım, lisans kullanım şartlarına uygun olmadığında (örneğin yazılım, lisansıyla yetkilendirilmiş olandan daha fazla bilgisayarda kopyalandığında veya kullanıldığında)

Yazılım korsanlığı, işletmeler ve tüketiciler için kötü amaçlı yazılımlar gibi güvenlik tehditleri oluşturur ve kuruluşlardaki verimliliğin azalmasına neden olabilir. Yalnızca orijinal, yasal olarak lisanslı Autodesk yazılımları en son özelliklere, güvenlik güncellemelerine, önceki sürümlere ve daha fazlasına erişim sunarak Autodesk garantisi ve desteği kapsamına girer.

Geçersiz yazılım kullanmak bireyler ve kuruluşlar için risk teşkil eder. Geçersiz yazılımlar, değiştirilmiş olabilir ve/veya kötü amaçlı kod içerebilir, bunlar da aşağıdaki gibi sorunlara yol açar:

 • Çalışmalarınız da dahil olmak üzere verileri yok edebilecek veya tehlikeye atabilecek kötü amaçlı yazılımlara maruz kalma riski artar.
 • Yazılımınızın doğru şekilde çalışmama veya tamamen başarısız olma ihtimali artar; bu da tasarımlarınız, süreçleriniz, ürünleriniz ya da yapılarınız için güvenlik, kalite veya bütünlük sorunları yaratabilir.
 • Müşteri desteği, yükseltmeler ve teknik belgeler gibi hizmetlere erişiminiz kısıtlanır.

Geçersiz yazılım kullanmak, aynı zamanda sizi ve şirketinizi para cezalarına veya cezai kovuşturmaya neden olabilecek telif hakkı ihlali ya da diğer olası yasal hak talepleri riskiyle karşı karşıya bırakır.

Autodesk, bireylerin ve kuruluşların geçersiz yazılımlarla ilişkili risklerden korunmasına yardımcı olan birçok programa katılmaktadır.

 • Son kullanıcıları ve kuruluşları, işletmelerin yazılım lisanslarını yönetmelerine yardımcı olacak yazılım varlık yönetimi (SAM) bilgileri ve müşterilerin yazılım kullanımı konusunda yardım ve rehberlik alabilecekleri destek hizmetleri gibi, orijinal Autodesk yazılımı kullanmanın yararları konusunda eğitiyoruz.
 • Geçersiz yazılımların satışını ve kullanımını araştırmak için The Software Alliance (BSA) gibi kuruluşlarla çalışıyoruz.
 • Popüler pazar yerlerinde ve e-ticaret sitelerinde Autodesk ürünlerini yetkisiz bir şekilde satanlara karşı gerekli adımları atıyoruz.
 • Geçersiz yazılım satışı ve kullanımı şüphesine yönelik anonim olarak yapılan bildirimleri araştırıyoruz.
 • Doğrulama testleri gibi, müşterilerin yazılımlarının durumunu anlamalarına yardımcı olan teknik programları destekliyoruz.

Geçersiz yazılım kullanmak, hem para cezaları hem de cezai yaptırımlarla sonuçlanabilecek bir telif hakkı ihlali eylemidir. Ayrıca, Autodesk'in Kullanım Şartları, tüm müşterilerin Autodesk yazılımlarını geçerli tüm yasalara uygun olarak kullanmasını gerektirir ve bütün yetkisiz kullanım, erişim veya çoğaltma eylemlerini yasaklar.

Bireylerin ve kuruluşların, yazılımlarının durumunu kontrol edebilmeleri için birkaç farklı seçenek bulunmaktadır. Yazılım Varlık Yönetimi uygulamaları gerçekleştirildiğinde (aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır) hangi lisansların kullanımda olduğu anlaşılabilir. Ayrıca Autodesk, geçersiz yazılım kullanıcılarına bildirimler gönderebilir ve Autodesk'in Kullanım Şartları uyarınca lisans incelemeleri de gerçekleştirebilir.

Hayır. Autodesk'in eğitim ve öğrenci lisansları ticari, profesyonel, ticari eğitim amaçları veya kâr amacı güdülen diğer durumlar için kullanılamaz. Eğitim veya öğrenci sürümlerini ticari amaçlarla kullanıyorsanız, uygun ürünü nasıl satın alacağınıza ilişkin seçenekler için www.autodesk.com.tr adresini ziyaret edin.

Yazılımınızı bir abonelik veya bakım anlaşması ile evde, işte, yolda ve diğer her yerde kullanabilirsiniz. Abonelikler ve bakım anlaşmaları için seyahat hakları hakkında daha fazla bilgi edinin

Orijinal yazılım hakkında

Orijinal Autodesk yazılımı, doğrudan Autodesk veya yetkili bir iş ortağından satın alınmış, yasal olarak lisanslı yazılımdır. Orijinal Autodesk yazılımı, ürün belgeleri ve Kullanım Şartları uyarınca çalışır ve geçersiz yazılımlarda bulunabilecek güvenlik açıklarını barındırmaz.

Autodesk, geçersiz yazılımı kaldırmanızı ve doğrudan Autodesk veya yetkili bir iş ortağından orijinal yazılımı satın almanızı önerir. Geçersiz yazılımın satıcısıyla ilgili bir bilginiz varsa, gerekli işlemlerin yapılması için Autodesk'e bir rapor gönderebilirsiniz.

Geçersiz yazılımlara ilişkin kullanım şüphelerini anonim olarak buradan bildirebilirsiniz.

Ne yazık ki, farkında olmadan geçersiz yazılım satın almak kolaydır. Yetkisiz satıcılar genellikle yetkili iş ortağı kimliğine bürünürler ve geçersiz yazılımları büyük indirimlerle satarlar. Diğer satıcılar, geçersiz yazılımı bilgisayar donanımıyla birlikte sunarlar. Autodesk yazılımlarını her zaman doğrudan Autodesk.com.tr adresinden veya yetkili bir iş ortağından satın alın.

Yazılım Varlık Yönetimi

Yazılım Varlık Yönetimi (SAM), kuruluşların satın alma, dağıtım, yükseltme ve/veya değiştirme yoluyla yazılım varlıklarını yönetmesini sağlar. Akıllı SAM uygulamaları, hem sizin hem de kuruluşunuzun karmaşık lisanslama koşullarını yönetmesine ve geçersiz yazılım kullanımını önlemesine yardımcı olabilir. SAM ayrıca lisansların aşırı veya düşük dağıtımını belirleyerek maliyetleri azaltabilir.

Evet, daha fazla bilgi için www.autodesk.com.tr/genuine/software-asset-management adresini ziyaret edin.

Yazılım Denetimleri (Lisans İnceleme)

Geçerli lisans hüküm ve koşullarına uygunluğu doğrulamak ve aksi takdirde bunu sağlamak için her yıl belirli sayıda Autodesk abonesi ile iletişime geçilmektedir. Bu tür doğrulama kontrolleri aynı zamanda müşterilerin Autodesk aboneliklerinden nasıl yararlandıklarının değerlendirilmesine ve bu aboneliklerden en yüksek verimi almalarına yardımcı olabilir. Söz konusu doğrulama kontrolleri için seçilen müşteriler, abonelik kaydı ve aktivasyon bilgileri gibi bir dizi kritere bağlı olarak seçilir.

Autodesk, denetim veya lisans incelemesi için seçilmiş olan müşterilerle iletişime geçer ve müşterileri ilk incelemeden çözüme kadar olan bütün sürece dahil eder.

Orijinal Autodesk Hizmeti

Orijinal Autodesk Hizmeti, belirli geçersiz Autodesk yazılımı türlerini kontrol eder. Geçersiz yazılım algılandığında, hizmet, sorunu gidermek için seçenekler içeren bir bildirim aracılığıyla kullanıcıyı bilgilendirebilir.

Bildirim, siz sorunu çözene kadar görüntülenmeye devam eder.

Orijinal Autodesk Hizmeti, cihazda Autodesk ürünleri tespit edildiği sürece orada kalır. Autodesk ürünleri tespit edilmediği anda hizmet otomatik olarak devre dışı kalır.

Welcome ${RESELLERNAME} Customers

Please opt-in to receive reseller support

I agree that Autodesk may share my name and email address with ${RESELLERNAME} so that ${RESELLERNAME} may provide installation support and send me marketing communications.  I understand that the Reseller will be the party responsible for how this data will be used and managed.

Email is required Entered email is invalid.

${RESELLERNAME}