Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

TIM Campbell

AutoCAD tasarımcının üst düzey projelerine ivme kazandırıyor

AutoCAD Müşteri Başarı Hikayesi

Görseli sağlayan: Tim Campbell

tamam
tamam

Tüm dünyada ödüllü tasarımlar ve restorasyonlar

İster yüzyılın ortasından kalma modern bir evi restore ediyor, isterse tamamen yeni bir yapı tasarlıyor olsun, Tim Campbell tarihten aldığı ilhamı ve saygıyı projelerine katıyor. New York, Los Angeles ve Paris arasında sürekli seyahat eden Tim, yalnızca tasarım için değil aynı zamanda nerede olursa olsun projeler üzerinde iş birliğinde bulunmak için AutoCAD'e güveniyor.

Dünyayı gezerken yaratılan tasarımlar

Tim Campbell, üzerinde çalıştığı projelerde şıklıktan ödün vermez. Adını taşıyan ünlü firması Studio Tim Campbell'ın kurucusu Tim, vaktini New York ve Los Angeles'taki ofislerinde geçiriyor ve Los Angeles'taki tarihi kültürel restorasyonlara, Beverly Hills'deki yüzyıl ortasından kalma mülklere, Tammany Hall dönemi Manhattan şehir evine ve klasik bir Palm Springs butik oteline gitti. Hatta Los Angeles'ın Silver Lake semtinde kendi Brutalist tarzındaki özel evini bile tasarladı.

Campbell’ın işinin merkezinde ne yatıyor? AutoCAD. Hatta Campbell bunu, Architectural Digest dergisine “AutoCAD'i kalem kadar iyi kullanıyorum” diyerek anlattı.

Tim Campbell
Tim Campbell

Bu sözü hakkında sorulduğunda “Kesinlikle doğru” diye açıklıyor. “Yaratım sürecinin bazı yönleri aslında kalem ve kağıtla daha iyi çünkü beynin kalem ve kağıdın dokunsal bağlantısına daha iyi yanıt verdiğini düşünüyorum. Ama Los Angeles ile New York arasında çok fazla seyahat ettiğimden, beynimi farenin kalem ve fare altlığının kağıt olduğu konusunda eğittim. Proje için çok önceden çizim yapmaya başlıyorum ve genellikle bu tasarım çalışmasını uçakta yapıyorum... Ya da yabancı bir şehirde, bir kafede otururken. Manuel çizimleri çoğunlukla sürecin başlarında yapıyorum ve beynimin şimdiki çalışma şeklinden dolayı AutoCAD ile yapmayı tercih ediyorum.”

Restorasyona olan bağlılık

Tarihi restorasyon, bilgi almak için eski kayıtlarda araştırma yapmak üzere neredeyse akademik veya gazetecilik düzeyinde adanmışlık gerektiren zorlu bir oyundur. Rex Lotery evinin restorasyonunda (Beverly Hills Şehri tarafından En İyi Tarihi Restorasyon 2016'yı kazanan restorasyon), orijinal çizim seti 1910'lu yıllara dayanıyordu. “Bugün böyle bir ev için rahatlıkla 100 tane çizimimiz olurdu. Orijinal detaylar azdı ve çizimler genel olarak çok zayıftı.”diyor Campbell.

Aynı şekilde, ünlü mimar Richard Neutra’nun Vidal Sassoon için Singleton evi (evet, bildiğiniz Vidal Sassoon) restorasyonu üzerinde çalışırken, her şey bir araya getirilecek çeşitli parçaları bulmakla ilgiliydi.

Singleton evi
Campbell’ın Singleton evi restorasyonu. Görseli sağlayan: Tim Campbell.

Campbell, “Neyse ki [mimari fotoğrafçı] Julius Shulman, tamamlandığında o evi fotoğrafladı ve Julius öldüğünde, Getty [sanat merkezi] tüm arşivlerini aldı.” diye anlatıyor. “Getty'ye gittik ve daha önce hiç gösterilmeyen fotoğraflar da dahil olmak üzere Julius Shulman'ın çektiği tüm fotoğrafların kopyalarını almak için fotoğraf departmanlarıyla birlikte çalıştık. Ve bunlardan, bina hakkında çizimlerde mutlaka aktarılmayabilen detayları ve bilgileri toplayabildik.”

Tabii ki, bütün araştırmalar Getty'ye yapılan bir ziyaret kadar keyifli olmayabiliyor. “Bu binalarda vergi kayıtları ile ilgili çok fazla araştırma yapıyoruz, çünkü vergi tahakkuk memurunun kayıtlarında işimize yarayabilecek binaya ait tarihi fotoğraflar oluyor.” diyor. “Zorlu bir süreç, çünkü bu bilgileri çevrimiçi olarak araştıramazsınız, bu yüzden kutuları açıp bakmaya başlamanız gerekir; ancak çizimler mevcutsa bu çalışma inanılmaz derecede değerlidir.”

Başlık

Singleton evi havuzu
Singleton evindeki havuz. Görseli sağlayan: Tim Campbell.

Analog ilhamlar, dijital temeller

Öyleyse, çeşitli tarihsel verilerin hepsini bir araya getirmek için ne gerekiyor?

Campbell, “Orijinal çizimleri alıyoruz ve çizim için bir referans noktası olarak AutoCAD'de PDF sermeleri olarak kullanıyoruz.” diye açıklıyor.“Daha sonra, her şeyin çizimlerde nasıl inşa edileceği gösteriliyorsa o şekilde inşa edileceğinden emin olmak için tam bir "as-built" uygulaması yapıyoruz. Bunlar genellikle başlangıç noktaları oluyor.”

Ardından, belediye yasalarındaki güncellemeler, enerji gereksinimleri ve restorasyon tasarımının kendisi ve elbette izin alma aşaması geliyor; bunların hiçbiri Campbell'in AutoCAD'de edindiği temel yetenekler olmadan gerçekleştirilemezdi.

AutoCAD kat planı
Tim Campbell tarafından oluşturulan kat planı. Görseli sağlayan: Tim Campbell.

Bu temel tasarım yeteneklerinin de ötesine geçiyor. Campbell, iş birliğini bir dosyayı paylaşmak kadar basit hale getiren “en popüler ve en çok desteklenen platform” olduğundan AutoCAD'i tercih etmeye devam ettiğini itiraf ediyor. “AutoCAD olmasaydı işimi bugünkü haline getiremezdim, çünkü seyahat için çok fazla zaman harcıyorum” diyor ve iş seyahatine ek olarak, haftada iki kez Paris'te bir hafta geçirdiğini belirtiyor, “Yalnız kalıyorum, şehri içime çekiyorum ve... tamamen deşarj oluyorum.”

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Tim Campbell tasarımı mobilya
Tim Campbell ve mobilya tasarımlarından biri.

Konumunun hiçbir zaman bir projenin ilerlemesini engellemesi gerektiğinden değil: “Sık sık farklı şehirlerde olan danışmanlarla o kadar yoğun iş birliği yapıyoruz ki, düşünme gücü ve işlem gücü ve AutoCAD'in kesinliği olmadan yapabileceklerimizi yapamazdık. Bunu istediğimiz hızda yapamazdık.”

Campbell’ın müşterileri için, her yerde çalışabilme kabiliyeti, firmasından çıkan çarpıcı tasarımların kanıtı olarak, yaratıcı bir şekilde meyvesini veriyor. Tabii ki, yeteneklerini engellemekten ziyade geliştiren bir tasarım yazılımı bulmuş olması da ek bir artı. Campbell, mühendislik kadar sanat (ve sanat tarihi) içeren bir tasarım işinde, AutoCAD'in her iki alanda da kendisine hizmet edebileceğini fark etmiş.

“AutoCAD'i rahat kullanmaya başladığınızda ve nefes almak kadar doğal bir kullanım yakaladığınızda, onsuz yapabileceğinizden çok daha yaratıcı bir şekilde ilerlemenizi sağlar.”

Tim Campbell

Bu makalenin bir versiyonu daha önce Redshift'te yayınlandı. Görseli sağlayan: Will Austin.

AutoCAD’in gücünü keşfedin

Özel araç setlerini içeren AutoCAD aboneliği ile iş akışınızı hızlandırın ve kolaylaştırın.