Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Matt Fajkus ARCHITECTURE

Austin merkezli şirket, müşterilerine güç katmak ve tasarımlarını hızlandırmak için sürdürülebilir stratejiler kullanıyor

AUTOCAD MÜŞTERİ BAŞARI HİKAYESİ

Matt Fajkus Architecture tarafından tasarlanan Ekle/Çıkar Evi. Görseli sağlayan: Charles Davis Smith.

Başarılı bir tasarım için odak noktasını bulmak

Matt Fajkus Architecture için modası geçmiş tasarımlar ve tek bir estetik anlayışına bağlılık seçenek dahilinde değildir. Firma, sahanın kendisinin, müşterinin, hedeflerin ve sürdürülebilirliğin, proje ister konut isterse ticari amaçlı olsun, optimum sonuçları sağladığı felsefesiyle hareket eder. İki konut projesi bu firmanın felsefesini ortaya koyuyor ve tümü, AutoCAD'in belediye yasaları, inşaat ve “seçenek mühendisliği” ile ilgili zorlukların üstesinden gelme konusundaki yardımı ile meydana geliyor.

Zorlukları yenerek tasarım hedeflerine ulaşmak

Austin, Teksas'ta yer alan Matt Fajkus Architecture (MF Architecture), hem küresel hem de yerel düzeyde olumlu bir etki bırakmak için çok çalışmaktadır. ABD Nüfus Sayım İdaresine göre, Austin büyükşehri her gün nüfusuna 151 kişi eklemektedir. Konut krizi çok şiddetli olmakla birlikte, MF Architecture, zorluklar veya kısıtlamalar nedeniyle başkalarının vazgeçtiği sahaları keşfetmeye ve bu alanlarda inşaat gerçekleştirmeye çalışıyor. Aynı zamanda, enerji tasarruflu stratejiler, pasif gün ışığı ve akıllı malzeme seçenekleri dahil olmak üzere sürdürülebilir tasarım ilkeleri büyük öneme sahip.

Ekle/Çıkar Evinde oturma odası ve yemek odası.
Ekle/Çıkar Evinde oturma odası ve yemek odası. Görseli sağlayan: Charles Davis Smith.

MF Architecture baş mimarı Sarah Johnson, “Sahanın tasarımlarımıza bilgi katmasına izin veriyoruz.” diyor. “Bina, güneşin gelme yönü veya rüzgar açısından sahaya nasıl uyum sağlıyor? Mevcut ağaçları gözeterek nasıl bir bina inşa edebiliriz? Şunları göz önünde bulundurarak akıllıca çalışmanın yollarını bulmak istiyoruz: Ağacı koruyun, binanın alan ölçüsünü bulun ve bu tür koşullar olmadan tasarlayamayacağımız, gerçekten çok özel, benzersiz ve sürdürülebilir bir şey oluşturun.”

AutoCAD sayesinde, firma bunu başarabiliyor.

Park yeri dar mı? Sorun değil.

Firmanın çalışmalarının temel ilkeleri Austin'deki Ekle/Çıkar Evi ile mükemmel bir şekilde sergileniyor. MF Architecture, yeni bir ev inşası için çok sayıda zorlukla karşı karşıya kalmıştı: Taşkın oluşumunu önlemek için bina sınırlamaları ile ilgili katı belediye yasaları, kalabalık bir mahalle, bütçe kısıtlamaları ve müşterinin ilerici bir görünüm isteği.

MF Architecture'ın kurucusu ve müdürü Matt Fajkus, “Alanın geometrisi nedeniyle, arka bahçelerin çoğunun bize kalmayacağı çok açıktı.” diye anlatıyor. “Evin önünde iki arabalık garaj (müşteriden gelen bir istek) ile tek bir uzun, doğrusal bir ev olması ve mümkün olduğunca çok ışığın gelmesine odaklanmamız gerektiğinin farkına vardık.”

Ekle/Çıkar Evi dışarıdan görünümü.
Ekle/Çıkar Evi dışarıdan görünümü. Görseli sağlayan: Charles Davis Smith.

Gerçek tasarımdaki hız ve birçok seçeneğin değerlendirilmesiyle “seçenek mühendisliği”, projenin ilerletilmesinde büyük faydalar sağladı. AutoCAD'deki klavye kısayolları, ekibin tasarımı hızlı ve verimli bir şekilde tamamlamasına son derece yardımcı oldu. Johnson, “Müşterilerimizin sürece dahil olmalarını ve binanın geliştirilmesi sırasında ekibin bir parçası olmalarını istiyoruz.” diyor. “Onlara seçenek sunmamız ve görüşlerini dile getirmelerine fırsat vermemiz sayesinde bunu başarıyoruz. Bunu elle yapmamız gerekseydi, bunu yapmak çok zor olurdu. AutoCAD gibi araçlarla tek bir çizimin birden fazla varyasyonunu hızlı bir şekilde elde etmek bu anlamda çok faydalı.”

Tasarımın kendisi bir ekleme ve çıkarma eylemi haline geldi ve bu nedenle tasarıma Ekle/Çıkar Evi adını verdik. Fajkus, “Bazı seçenekleri öne çıkardık ve geri plana ittik.” diye açıklıyor. “Yemek odası alanını dışarı çıkardık, bu da açık mekan algısının altını çizdi. Sonra merdivenin bulunduğu alanı geriye ittik ve bu bölgeye ışık getirdik. Farklı alanlarda evin toplam hacmine veya kütlesine birkaç farklı ekleme ve çıkarma gerçekleştirdik.” Ek olarak, evin her odası en az iki taraftan doğal ışık alarak elektrik ışığına olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltıyor.

Ekle/Çıkar Evi arka bahçesi.
Ekle/Çıkar Evi arka bahçesi. Görseli sağlayan: Charles Davis Smith.

Park yeri üçgen mi? O da sorun değil.

Bağlantılı Ev için MF Architecture farklı bir zorlukla karşı karşıya kalmıştı: 1950'lerden kalma eski bir evin köşesine, üçgen bir köşe park yeri için alan eklemek. Tabii ki, tasarım ekibi evin sahibi için de heyecan verici ve işlevsel bir tasarım yapmak istiyordu.

Fajkus, “Gerçekten de sahaya ve bize sunabileceklerine iyi bir şekilde yanıt vermemiz gerektiğinden, doğrudan ve dolaylı görünümleri, doğrudan ve dolaylı ışığı nasıl yakalayacağımızı düşünmeye çalıştık.” diyor. “Yalnızca mal sahipleri için değil, aynı zamanda mahalle için de işlevsel olmayan bu yapıya yeni bir hayat getirmek için bir fırsat elde etmiştik. Benzer konumdaki tüm evlere göre büyük ölçüde küçük boyutluydu ve evlerin geri kalanı ile uyumsuz, çok farklı bir karaktere sahipti.”

Bağlantılı Ev Dışarıdan Görünümü
Bağlantılı Ev dışarıdan görünümü. Görseli sağlayan: Charles Davis Smith.

David Birt, Bağlantılı Ev'in MF Architecture sorumlusu olarak görev yaptı ve Belediye Salonunda Düzenleme Kurulunun özel bir izniyle bile, firma 74 metrekarelik orijinal mesken alanına yalnızca 46 metrekare ekleyebiliyordu. Bu, doğru işlevi, deneyimi ve dolaşımı bulmak için oldukça fazla seçenek mühendisliği gerçekleştirme anlamına geliyordu. Sürdürülebilirlik açısından, firma, aşırı güneş ışığından korumak ve güneş enerjisi sağlamak için tavan pencerelerini, kat pencerelerini ve tam boy cam kapılar ile saçaklara ve çıkıntılara bitişik pencereleri dikkatle yerleştirdi. Ayrıca, Studio Tupelo'dan Katie Marye ile birlikte yapılan malzemelerin renkleri, mekanların etrafındaki doğrudan ve dolaylı gün ışığını yansıtmak için parlak tonlardan seçildi.

Fajkus, “Mülkün yanındaki bir açıklıktan girip, bir giriş ve fuaye olarak da kullanılan yemek odasına girebileceğiniz şekilde işlevsel bir akış tasarladık.” diye açıklıyor. “Oturma odasına gelip kanepenin arkasına yürüdüğünüzde, ahır kapısının olduğu ve bir ofis için küçük cep alanı içeren işlevsel bir alan olarak hizmet ediyor. Bu, küçük fakat çok doğal ışık alan bir koridora yönlendiriyor. Amaç, mülk sahibinin parasının karşılığını en iyi şekilde alabilmesi için, belediye yasasına göre 120 metrekareden fazla alamayacağımız çok kısıtlı bir alanda bir dizi minimal ama akıllı tasarım hamlesi yapmaktı.

AutoCAD ev tasarımı ve fiziksel modeli
Bağlantılı Ev Tasarımı. Görseli sağlayan: Matt Fajkus Architecture.

“Bir noktada iki katlı bir seçeneğe baktık, ancak yalnızca merdiven tek başına çok fazla alan kullanıyordu.” diye devam ediyor. “Böylece diğer seçeneklere bakmaya başladık. Taslak formunda, fiziksel model formunda ve AutoCAD'de, bu seçenekleri hazırlayabiliyoruz, mülk sahibi ve yüklenicilerle her birinin artılarını ve eksilerini tartışabiliyoruz ve herkes için işe yarayan kararlara varabiliyoruz.”

AutoCAD yardımı ile belediye yasaları ve inşaat zorluklarını çözme

AutoCAD ile tasarım yapan ekip, belediye yasalarının taleplerini ve her iki projenin asıl yapısını karşılamak için hassasiyete ve doğruluğa güvendi. Baş Mimar David Birt diğer rollerinin yanı sıra uygulamanın kalite kontrol bölümünü yönetiyor ve düzenli olarak, iyi tasarımın hizmetinde olan analog ve dijital çizim üretimi için en iyi uygulamaları göz önünde bulunduruyor.

Bağlantılı Evde oturma odası ve işlevsel alan.
Bağlantılı Evde oturma odası ve işlevsel alan. Görseli sağlayan: Charles Davis Smith.

Johnson, “Sahanın alanını hesaplarken, devamlı çizgi kullanabilmek ve devamlı çizgiyi kapalı olan bir katmanda yükleyebilmek çok faydalı oluyor.” diyor. “Çoğunlukla tam olarak alan ölçüsü kadar inşa ediyoruz. Bu sayede inşaat sırasında bile devamlı çizgiyi çıkarıp yükleniciye her şey için alan kullandığınızı ve sınırımıza ulaştığımızı bu nedenle fazladan bir asfalt kaldırım eklemek gibi bir şey yapamayacağınızı gösterebiliyoruz.”

Fajkus, “Gözden geçirenlerin yorumlarına cevap verebilmek ve çizimleri oldukça hızlı bir şekilde güncelleyebilmek açısından, her şeyin katmanlara bölündüğü bir dizi temiz çizim seti olması çok önemlidir, böylece daha sonra bazı şeyleri soyutlayıp değişiklik yapabilirsiniz.” diyor. “Bu kesinlikle Austin belediyesinde AutoCAD kullanmanın iyi yönlerinden biri, çünkü genellikle çizimlerinizin tasarımını belediyeden gelen yorumlara dayanarak değiştirmek için bazı çalışmalar yapmanız gerektiğini biliyoruz.

Bağlantılı Evde oturma odası ve işlevsel alan.
Bağlantılı Evde oturma odası ve işlevsel alan. Görseli sağlayan: Charles Davis Smith.

“Belediye yasalarına aşina olsanız bile, bunlar oldukça sık ve bazen habersiz olarak değişiyor.” diye devam ediyor. “Değişim, herhangi bir çizim setinin gerekli bir parçası. Ve sadece tasarım sürecinde değil, onay almak için gereken izin verme sürecinde de. AutoCAD gibi katman yönetimi yoluyla hızlı değişiklik yapılmasına izin veren bir yazılıma sahip olmak özellikle önemli.”

AutoCAD’in gücünü keşfedin

Özel araç setlerini içeren AutoCAD aboneliği ile iş akışınızı hızlandırın ve kolaylaştırın.