Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Huawei'nin terminal tramvay hattı tasarımında BIM'in rolü

Vaka İNCELEMESİ

Bu HİKAYEYİ Paylaşın

Dongguan, Guangdong'daki yeni Huawei Terminal genel merkezi, 13 kilometre uzunluğunda yeni bir tramvay hattı tasarımı ile yaklaşık 12 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Proje; sel kanalı, gölet, köprü ve dağların birleşiminden oluşuyor. Huawei'nin Songshanhu merkezinde, dünyada ün yapmış ve insanlar tarafından oldukça beğenilen 12 klasik şehir ve bölge yeniden modellendi. Grup inşaatı tekniği kullanılarak klasik bir park yapıldı. Simgeleşmiş binalar, merkezi meydanlar, bahçeler ve bölgeyi yansıtan mimari yapılar, birbiriyle bağlanıp harmanlanarak artistik "bütünlük" algısını yaratıyor.

Proje, doğrudan BIM platformu üzerinde rapor edilerek modelleme personeli ihtiyacını ortadan kaldırdı ve böylece hem insan gücü hem de kaynak israfını yaklaşık %50 oranında azalttı. 

Genel merkezin kavramsal görünümü

Tüm Huawei Terminal Songshan Gölü Genel Merkezi'nin kavramsal görünümü, InfraWorks'te geliştirildi.

Proje hedefleri

  • Parkı güzel, ekolojik ve akıllı hale getirmek.
  • Görselleştirme, tanıtım ve iletişim için yeni yöntemler sağlamak.
  • Kaliteyi artırmak için gerçek, sanal bir ortamda tasarlamak.
  • Farklı paydaşlardan gelen tasarımları entegre etmek.
  • İnşaat yönetimi, kalite ve güvenlik için BIM'i bilgi sistemleri ve bulut ile bağlamak.

Benzersiz zorluklar

Proje; mevcut sel kanalının, göletin, köprünün ve dağların koordinasyonunu sağlamanın yanı sıra bunların inşa edilmekte olan tramvay hatlı terminal projesi ile birleştirilmesini içeriyordu. Proje sahiplerinin köprü modeli ve çevresi için zorlayıcı talepleri vardı. Bu tasarım talepleri, daha fazla etkileşim olmadan salt geleneksel grafik tasarım ve görselleştirme süreçleri ile karşılanamazdı. Dolayısıyla ekip de BIM'i benimsemeye ve doğrudan proje sahibine rapor vermeye karar verdi.

Genel görünüm videosunu izleyin >

 

Tasarım iş akışlarını entegre etmeyi seçtiler

Sahada zaman kazandıracak yüksek doğruluk seviyesini elde etmek için gelişmiş insansız hava araçları (UAV) kullanıldı. Ekip, tasarımın birçok aşamasında UAV'yi kullanarak arazi modelleri, nokta bulutu modelleri ve 3B modeller üretti. 

UAV videosunu izleyin >

Ekip, rota tasarımları için temel veri olarak gerçek sahayı simüle etmek üzere GIS verilerini InfraWorks'e entegre etti. Detaylı rota tasarımı, yatay ve dikey özellikler ve kesitler, Civil 3D kullanılarak yapıldı. Bunun ardından ekip, gözden geçirip optimize etmek üzere rota verilerini InfraWorks'e aktardı. İlk tasarım sırasında, dağdan geçen tramvay rotalarının ekonomik veya rahat olmadığını ve yeşil bitki örtüsüne zarar verdiğini görüp bunların hepsini düzelttiler. Civil 3D ve InfraWorks entegrasyonu, tasarımın daha doğru ve güvenilir olmasını sağladı.

Alt düzenek oluşturucu ile balast yatağı, yan eğim, yan drenaj, sel tahliyesi, yangın geçişi ve sel tahliye alanlarının yanı sıra kesitler de modellendi. Betonarme demirlerinin taslaklarını çizmek için Revit, ray sistemini tasarlamak içinse Inventor kullanıldı. Her tasarım elemanında diğer tasarım sistemlerindeki verilerden faydalanılması sayesinde tasarım iş akışı daha verimli hale geldi.

Tasarım videosunu izleyin >

BIM ve GIS'i entegre etmek

Hatlar, çevre düzenlemesi, köprüler, yapılar, drenajlar, elektrik tesisatları, coğrafi bilgi sistemi (GIS) ve daha pek çok unsuru içeren böylesine geniş, kapsamlı bir tasarım grubu söz konusu olunca ekibin, NIKKEN SEKKEI LTD tasarımını ve diğer uluslararası tasarım enstitülerinin tasarımlarını entegre etmesi gerekti. InfraWorks, BIM ve GIS'i sorunsuz bir şekilde entegre ederek ekibin GIS'e dayalı olarak tasarlamasına ve modeli çalışma grubu ile paylaşmasına olanak tanıdı. Bu da iletişim ve karar alma süreçlerini iyileştirdi.

InfraWorks ve BIM 360'ı kullanarak ekip, proje kalitesini ve kararlarını optimize etmek üzere her zaman, her yerden proje bilgilerini görüntüleyebiliyordu.  Tek bir kaynak üzerinden gerçek, güncel bilgiler ve model entegrasyonu sağlanarak operasyonel güvenilirlik ve verimlilik yaklaşık %30 artırıldı.

Simülasyon ve analiz kullanarak tasarımları optimize etmek

Park için trafik akışı ve bekleme süreleri, yol için ihtiyaç duyulacak trafik kapasitesini belirlemek üzere trafik simülasyonu işlevi kullanılarak analiz edildi.  Tasarımcıların yol ağı ayarlarını optimize edebilmesi ve sıkışıklığı azaltabilmesi için mobilite simülasyonu kullanılarak trafik sıkışma noktaları belirlendi. 

Karmaşık düğümlerin inşaatı sırasında inşaat sahasından gelen geri bildirimler sayesinde betonarme demirleri arasında bir çakışma tespit edildi. Ekip, belirlenen betonarme demirine ait verileri almak için 3B lazer tarama teknolojisini kullandı. Tasarım ve inşaat departmanlarının koordine olup sorunu birlikte çözmesine olanak tanıyarak model içindeki mevcut betonarme demirini yenilediler. Bu da inşaat sürecinin sorunsuz gitmesini sağladı ve proje kalitesini artırdı.

Simülasyon ve analiz videosunu izleyin >

Sanal gerçeklik ile üç boyutlu bir deneyim sağlamak

Üç boyutlu deneyim, sahanın ve çevrenin doğru anlaşılması için, tasarımın detaylı bir görünümünün yanı sıra hem gündüz hem de gece ortamın nasıl olacağını ve hatta iklim değişikliğinin etkilerini gösterdi. Sanal gerçeklik ve BIM'i birleştirmek, müşterilerin tasarımı tam anlamıyla deneyimlemesine yardımcı oldu, tasarımcıların ve kullanıcıların tasarımları inceleyip optimize etmesine yardım etti ve tüm paydaşlar arasındaki iş birliğini artırdı.

Tramvayın sanal gerçeklik ortamındaki görsel analizi

Çevre düzenlemesinin görüntüsü, BIM ve UAV modelleri ile InfraWorks'te oluşturuldu.

İş akışlarını destekleyen yazılımlar

Tek abonelikle hemen çalışmaya başlayın

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi; yapı tasarımı, inşaat altyapısı ve inşaata yönelik entegre araçlar ve güçlü iş akışlarına erişim sağlayarak en iyi çalışmalarınızı ortaya koymanıza yardımcı olur.

Bu hikayeyi paylaşın