Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

GÜRALP VİNÇ

Dünyanın yükünü hafifleten tasarımlar

GELECEK BUGÜN TASARLANIYOR

BU HİKAYEYİ PAYLAŞ

The Holden Mine Water Treatment Plant in Washington State. Courtesy of Will Austin.

Güralp Vinç sistemleri 65’i aşkın ülkede kullanılıyor

Vinç sistemleri, standart veya özel amaçlı kaldırma ve taşıma makineleri tasarlayan ve üreten Güralp Vinç, akla gelebilecek her sektörün yükünü ‘hafifletiyor’ ve tüm dünyada daha iyi bir yaşam kurma hedefine katkıda bulunuyor. İnovasyon yeteneklerini güçlendiren ve akıllı tasarıma imkan veren teknolojileri hayata geçirme hedefiyle Autodesk Ürün Tasarım ve Üretim Çözüm Paketi’ni kullanan Güralp Vinç, 65’in üzerinde ülkede başarısını kanıtlıyor.

Tüm Sektörlerde Güvenle Kullanılan Sistemler

Güralp Vinç, 20 kg’dan başlayarak, akla gelebilecek her sektörün ağır yüklerini “hafifletmek” amacıyla kurulmuş, mühendislik gücü ile öne çıkan bir kuruluş. Tasarlayıp ürettiği taşıma ve transfer sistemleri, ekipmanlarını dünyanın her köşesinde görmek mümkün.

Halatlı ve zincirli kaldırma makineleri, vinç sistemleri, köprü konstrüksiyonları, köprü yürüyüş grupları gibi üretimleri var. Onun haricinde transfer arabaları, uzaktan kumanda, enerji iletim sistemleri, kapma aparatları ve özel tasarımlar da yapıyorlar. Bu ürünlerin tüm Ar-Ge tasarımları ve üretimleri, Güralp Vinç bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Güralp Vinç Proje Müdürü Erdem Kurtmen, ürettikleri ekipmanların başında Elektrikli Gezer Köprülü Vinçlerin yer aldığını belirtiyor. Hammadde, yarı mamul ve ürünlerin tutulduğu depolarda ve fabrika içlerinde kullanılan elektrikli gezer vinçler, aynı zamanda maden sektöründe, ağır blokların taşınmasını gerektiren mermer ve taş ocaklarında dış sahada da kullanılıyor.

“İnsan müdahalesi gerektirmeyen, uzaktan kumanda edilebilen ve izlenebilen tam otomasyonlu sistemler tasarlıyoruz. Örneğin son dönemde, otomotiv sektörü için çok büyük bir boyahane tesisine tam otomasyon sistemleri kurduk” diyen Güralp Vinç Proje Müdürü Erdem Kurtmen, yük kaldırma ihtiyacı olan imalat, otomotiv, maden ve taşımacılık gibi sektörlere hizmet verdiklerini söylüyor.

Mermer Blokları Kaldırılmasında Kullanılan Çift Kirişli Portal Vinç

BIM uzmanlığı yeni fırsatları beraberinde getiriyor

Şirket, 2018 yılında stratejik bir karar verdi. İnovasyon yeteneklerini artıracak, tasarım ve modelleme süreçlerinde hız kazandıracak, akıllı tasarım anlayışını kazandıracak bir platforma ihtiyaç vardı. Üretimde oluşabilecek hatalardan kaynaklanan zararlar minimize edilmeliydi. Bu hedef doğrultusunda da Autodesk Ürün Tasarım ve Üretim Çözüm Paketi’ne geçiş yapıldı.

Güralp Vinç, tasarım ve üretim sürecinin yanı sıra, montaj, satış sonrası destek ve bakım süreçlerinin de yönetimini Autodesk Ürün Tasarım ve Üretim Çözüm Paketi üzerinde gerçekleştirerek, bütünsel bir verimlilik ve buna bağlı büyüme elde etmeyi hedefledi.

Proje Müdürü Erdem Kurtmen, “Autodesk Çözüm Paketi sayesinde kurulumun yapılacağı sahanın üç boyutlu bir görüntüsü üzerinde montajın tüm aşamalarını gösteren videolar üretebiliyoruz” diyor. Böylece, müşteri memnuniyetinde son derece belirleyici olan montaj aşamasında da hız kazanıldığını ve verimliliğin arttığını belirtiyor.

Kaldırma Makinası montaj görüntüsü

Akıllı Tasarım ile 8 Kat Hız Kazanıldı

Şirket, Autodesk platformuna geçişle birlikte, “akıllı tasarım” yetenekleri kazanmaya başladı. Tasarımların otomatikleştirilmesi için Inventor’ın iLogic özelliğinden, ürünlere ait verilerin verimli ve etkili bir şekilde oluşturulması, yönetilebilmesi ve revizyon takipleri için Autodesk Vault teknolojisinden ve web ortamında ürünlerin 3 boyutlu konfigürasyonlarının görülebilmesi için de Configurator 360 bulut çözümünden yararlanıldı.

Güralp Vinç Proje Geliştirme Uzmanı İzzet Yaman, “Inventor içerisindeki iLogic özelliğini aktif kullanarak tamamen akıllı tasarıma geçtik, ürün tasarımlarını otomatik ve hatasız üretilebilir hale getirdik. Vault içerisinde standart ürünlerimiz için bir parça kütüphanesi ve ayrıca hırdavat malzemelerini içeren bir kütüphane daha oluşturup teknik departmanların kullanımına açtık” diyor.

Artık, eskiden 8 saatte tamamlanabilen özel sistem tasarımları, imalata hazır bir şekilde en fazla bir saatte bitiriliyor. Standart bir vinç sistem tasarımı ise Inventor ve internet üzerinde 5 dakika içerisinde hazırlanabiliyor.

Autodesk Vault üzerinde teknik resim görüntüleme

Bayi Ağının Verimliliği Artıyor

Tasarım ve modellemede kazanılan hızın, bayi ağının verimliliğini de olumlu şekilde etkilemesi söz konusu. İzzet Yaman, “Yeni bayi sistemimizi de Autodesk Configurator 360 bulut çözümünden yararlanarak kurduk” diyor. Bu sayede müşterinin ihtiyacına en uygun konfigürasyonlar hızla görülebiliyor, sorular anında cevaplanabiliyor ve böylece sipariş adımına da hızla geçilebiliyor.

Güralp Vinç Proje Müdürü Erdem Kurtmen ise “Danimarka’daki bayimize, köprü ve tüm sistemin olduğu bir proje için, Autodesk Çözüm Paketi üzerinden teklif verdik. Projenin standart ve müşteriye özel yanları vardı. Hızla 3 boyutlu modeli oluşturduk. Eskiden bunu yapmamız bir-iki gün sürebiliyordu” diyor.

iLogic ile Inventor üzerinden yarım saatte modelleme tamamlanmış ve Configurator 360 bağlantısıyla sunum gerçekleştirilmiş. Sonuç: Hızla siparişe dönüşen bir teklif. Kurtmen, sonrasında da bu şekilde verilen tekliflerde çok ciddi bir dönüş oranı yakaladıklarını belirtiyor.

ERP Bağlantısı ile Daha Doğru Planlama

Autodesk Çözüm Paketi’nin herhangi bir ERP programı ile entegrasyonu sağlanabildiği için, planlama departmanlarına parça ile ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm verileri aktarmak mümkün oluyor.

Güralp Vinç Proje Geliştirme Uzmanı İzzet Yaman, bu konudaki test çalışmalarını hızla bitirdiklerini ve gerekli verilerin daha tasarım esnasında oluşturularak ERP platformuna gönderilebildiğini belirtiyor. Bu da maliyet raporlarının çok daha doğru şekilde hazırlanması, fiyatlandırmanın doğru şekilde gerçekleştirilmesi ve tekliflerin hızla verilebilmesi anlamına geliyor.

İhracat Hedefi ve Daha Ötesi

Güralp Vinç Proje Müdürü Erdem Kurtmen, Autodesk Çözüm Paketi’nden aldıkları güçle yurt içi ve yurt dışı sipariş oranlarında bir yıl içerisinde ciddi bir değişim yaratmayı hedeflediklerini belirtiyor. Hedef; şu anda %40 olan ihracat oranlarını %60’a çıkarmak. Bunu da Ar-Ge yatırımları sayesinde elde ettikleri rekabet ve verimlilik avantajları ile başaracaklarına inanıyorlar.

Kurtmen, Güralp Vinç'in nihai hedefini de şu sözlerle aktarıyor: “Geleceğimiz için çevre dostu tasarımlar yapmak en büyük arzumuz. Autodesk, bu arzumuzu gerçekleştirmede bize en iyi platformu sunuyor.”

Osmangazi Köprüsü için Kullanılan Çift Kirişli Portal Vinç
Konsol Vinç Sistemleri
Çift Kirişli Tavan Vinçleri

“Kurulumun yapılacağı sahanın üç boyutlu bir görüntüsü üzerinde montajın tüm aşamalarını gösteren videolar üretmek mümkün hale geldi. Müşteri memnuniyetinde son derece belirleyici olan montaj aşamasında hız kazanmak bizim için çok değerli.”

Erdem Kurtmen, Proje Müdürü, Güralp Vinç

İlgili Ürünler