• Türkiye

    Sizi, yerel sitenizde, yerel fiyatlandırmalar ile promosyonları görebileceğiniz ve ürünleri çevrimiçi satın alabileceğiniz bir sayfaya yönlendirdik.

    Stay on our U.S. site

Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

ADVANTIC

Yenilikçi şirket, zorlu ortamlardaki inşaatlara yönelik kompozit malzemeler oluşturuyor

İnşanın Geleceği

Bu hikayeyi paylaş

Avustralya Outback'de Kalgoorlie Konsolide Altın Madenleri üzerinde güçlendirilmiş çatı yapısı. Görseli sağlayan: Advantic

Gelişmiş yapı malzemeleri, inşaatçılar ve mühendisler için araç setini genişletiyor

Pas, korozyon ve sert hava koşullarına maruz kalmak, çelik ve beton içeren yapıların yıpranmasına neden olan en yaygın sorunlardır. Ancak zaman değişti ve malzemeler gelişti. Dayton, Ohio merkezli Advantic, geleneksel beton ve çeliğe göre daha yüksek performanslı alternatifler oluşturan yenilikçi polimer kompozitler tasarlıyor ve üretiyor. Yapıların son derece zorlu çevresel koşullara karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olan daha hafif ve daha sağlam malzemelerle inşaat sektörünü kökünden değiştiriyor.

İnşaat malzemelerine havacılık teknolojisi geliyor

Advantic inşaat sektörü için yüksek teknolojiye sahip malzemeler sunmaya odaklanmış, genç bir şirkettir. Şirket, zorlu çevre koşulları ile uğraşan mühendisler ve inşaatçılar için yeni bir seçenek yelpazesi sunan, özelleştirilmiş kompozit malzemeler geliştiriyor. Advantic Başkanı Brad Doudican şöyle diyor: “İnşaat sektöründe böyle bir şey varsa, bize “kolaylık düğmesi”diyebilirsiniz. “Kompozitler doğru çözüm ise, belirli bir soruna yönelik doğru malzeme çözümünü bulacağız.”

Kompozitler iki farklı malzemeden oluşur ve daha hafif veya daha uzun ömürlü bir alternatif oluşturmak için bunları bir araya getirir. “Fiberglas ve bazı farklı reçine kimyasalları ile yaptığımız şey, havacılık endüstrisinde geliştirilen malzemeleri almak ve bu teknolojiyi inşaat mühendisliği pazarı ve yapı alanına sunmak” diyor Advantic'in Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Nielsen.

Advantic'in Dayton, Ohio'da bulunan merkezindeki şantiyede yapılan ön üretim çalışmaları. Görseli sağlayan: Advantic

Her Advantic projesi, ön bütçe, mühendislik ve malzeme metodolojileri üzerinde çalışmaktan inşaat ve montaj konusunda danışmanlık yapmaya kadar çok kapsamlı bir müşteri işbirliğini içeren benzersiz bir projedir. Advantic'in üretimi, kaynak gerektirmeyen cıvatalı bileşenler üreterek yerinde yapılır. Doudican, “Müşteriye genellikle bir kit - bir montaj seti sunarız” diyor. “Bu, somun ve cıvatalara kadar bir kızakta gelen bir set ve bir kamyonda şantiyeye ulaştırılıyor.”

Kompozit malzemelerin inşaat için değerini kanıtlıyor

Advantic, 2013 yılında New York metro sisteminin, polimer kompozitleri dökerek havalandırma için yeni yangın kanunu gereksinimlerini karşılamasına yardım ettiği ilk büyük projesini tamamladı. Yeni malzeme betondan yüzde 75 daha hafif, aynı basınç dayanımına sahip, korozif değil ve projenin bakım gereksinimleri için kritik öneme sahip olan radyo frekansları için çok daha fazla geçirgenliğe sahip.

Advantic'in bir sonraki projesi daha da büyük bir zorluğa sahipti: Avustralya'nın sert koşullar arz eden Outback bölgesindeki Kalgoorlie Konsolide Altın Madenleri üzerinde stadyum büyüklüğünde, çelik çatı yapısını güçlendirmek. En büyük zorluk ne miydi? Ekibin bu projeyi tamamlaması için yalnızca 10 günü vardı.

Advantic'in Kalgoorlie madenleri için geliştirdiği Structural Syntactic Jacket adlı çözümü, Ohio'dan Avustralya'ya havayolu nakliyesi ile gönderim için yeteri kadar hafifti. Sağda, bağlamsal olarak kılıfların yakından görünümü yer alıyor. Görseli sağlayan: Advantic

Newmont Mining Corporation, uzun yıllardır Kalgoorlie için bir çözüm arıyordu ve kapanma ihtimali ile karşı karşıyaydı. Kapsamlı kurulum ekipleri gerektiren geleneksel sağlamlaştırma seçeneklerinin yavaşlığı ve maliyeti büyük bir engel oluşturuyordu. Advantic ile görüşmeler başladığında, bu fırsatı kaçırmadılar.

Doudican, “Kendileriyle bazı mühendislik çalışmaları yaptık ve onlara kompozit malzemelerin hafif ve inanılmaz derecede güçlü olduğunu ve şirket içinde sahip olduğumuz tasarım kabiliyetlerinin karşı karşıya kaldıkları özel yapısal sorunlar için yararlanabileceğini gösterdik” diyor. “Sonuç olarak, birincil yapısal unsurları iyileştiren bir dizi ürün elde ettik. Ürünleri burada, Birleşik Devletler'de ürettik, o kadar hafiflerdi ki, Avustralya'ya havayolu ile nakliye edilmeleri ekonomik bir çözümdü.”

Toplamda 700 parçadan oluşan bu çözüm, iki kişilik bir ekiple ve bir kaldırma platformuyla dokuz buçuk günde kolayca kurularak son teslim tarihinden önce tamamlandı ve Newmont yaklaşık 6 milyon AUD tasarruf etti. Bu iş için gerçek dünya doğrulaması, birkaç ay içinde şu başlığı taşıyan bir e-posta ile geldi: “Kalgoorlie'deki büyük fırtına”. Güçlü bir fırtına, topluluktaki bir dizi yapıya zarar vererek Outback'e doğru yol aldı. Ancak, bu fırtınanın bir resmi e-postaya eklenmişti ve Advantic’in yapısı fırtınanın yanında sapasağlam duruyordu. E-postanın devamında, “Tebrikler, tam ölçekli yük testini geçtik,” yazıyordu.

Advantic'in malzemeleri üzerinde yapılan bir başka testte, Cleveland Metroparks Hayvanat Bahçesi, goril kafesini değiştirmek için şirkete başvurdu. Advantic, hayvanat bahçesinin ortama yeni bir goril getirmesine ve tüm hayvanlara daha fazla yer açmasına yardımcı olmak için gorillere yaşam alanlarının 360 derecelik bir görünümünü sunan yükseltilmiş bir tünel olan Gorilla Chute'ı tasarladı. Bu durumda, gorillere ve komşu hayvanlara etkiyi azaltmak için çelik yerine kompozit kirişler tercih edildi.

Advantic’in Gorilla Chute çözümü, Cleveland Metroparks Hayvanat Bahçesi’nde gorillere 360 derecelik bir manzara sunuyor. Görseli sağlayan: Advantic

Advantic CAD Mühendislik Teknisyeni Luke Sideras, “Çelik imalatı ile, kaynak, yüksek ses ve müdahaleci montaj işleri nedeniyle zehirli gazlar ve genellikle daha yakıcı bir ortam oluşuyor” diyor. “Depolarımızdaki tüm kirişlerimizi hayvanat bahçesine bile gitmeden kesip delmeyi başardık. Bu, hayvanlarda strese neden olabilecek gorillerin taşınmasını gerektiren çalışma süresi kesintilerini azalttı. Çalışması çok keyifli bir projeydi ve herkes için çok iyi bir şekilde sonuçlandı.

İleri seviyeli malzemelere yönelik büyüyen istek

Bu gibi başarılar, Advantic'in projelerin tamamlanmasına yönelik geleneksel araçlara ve yöntemlere saplanıp kalan ve bu nedenle teknolojiyi benimsemede yavaş olan inşaat sektöründe yeni ve sağlam yollar açmasına yardımcı oluyor. Ancak Doudican'ın da belirttiği gibi, yeni malzemeler, inşaat sahipleri, yüklenicileri ve mühendisleri için bir risk oluşturuyor, bu nedenle güvene dayanarak bu risk toleransını oluşturmak ekibine düşüyor. Autodesk Fusion 360'ı kullanan Advantic'in çalışanları, gerçek zamanlı olarak yansıtılan tüm değişikliklerle birlikte Ohio'daki merkezde ve seyahat halinde çizimler üzerinde çalışabiliyor. Doudican, “Proje teslim sürecimizi optimize etmemize yardımcı oluyor” diyor. “Ve günün sonunda, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu en büyük şey olan güveni sağlamamıza yardımcı oluyor.”

Advantic'in Fusion 360 ile kompozit malzemelerini nasıl geliştirdiğini öğrenin. Videoyu izleyin (2:03 dk.)

Advantic, geleneksel malzemelerin çok daha uzağında olan kompozit malzemelerin mukavemeti ve performansı sayesinde de güven inşa ediyor. Doudican, “Aynı mukavemet profillerini beton malzemelerle de üretebiliriz, ancak bunu yüzde 50, 60, 75 daha hafif olarak elde edebiliyoruz” diyor. “Son derece hafif bir beton, inşaatta gerçek bir fırsattır çünkü inşaat maliyetinin birçoğu malzemenin kendisi ile ilişkili değildir, fakat bu malzemeyi sahaya taşımak ve güvenli bir şekilde yerleştirmek maliyetleri oluşturur.”

Dökme polimerler, Advantic'in beton alternatifleri arasında en hafif olanlarıdır ve genellikle pahalı ve tehlikeli destek donanımlarının yardımına ihtiyaç duyulmadan hareket ettirilebilirler. Advantic aynı zamanda, alkali korozyona karşı hassas olmadıkları ve geçirgenlik problemleri taşımadıkları için dökme polimerleri ve çukurları hizlamak üzere dökme polimerlerden ağır olan özel polimer beton formülasyonları geliştirmektedir. Nielsen, “Beton ve çelik alternatifleri ile bu kompozit malzemeler, bir üretici veya mühendisin birlikte çalışması gereken araç setinin kapsamını gerçekten genişletiyor” diyor.

Doudican, inşaatçıların hala Advantic'in malzemeleri ilk kez karşılaştıklarında endişe duyduğuna dikkat çekiyor. “Ama ilk kez bir çelik montajcısı size ‘Vay be, bu ürünler harikaydı, resmen omuzlarımızda taşıdık!’ veya ‘Bunu konvansiyonel malzemelerle olabileceğinden üç, beş, 10 kat daha hızlı yapıyoruz’, dediğinde, bu tür geri bildirimler doğru yolda ilerlediğinizi gösteriyor,” diyor.

Bu yol, geleneksel bir endüstride kayda değer bir başarı olan yeni malzemelere duyulan istek ile döşenmiştir. “Kompozitleri tanıtarak inşaat dünyasını değiştirmenin gerçekten eğlenceli olan yanı, insanların geleneksel olarak çelik, beton duvar ve ahşap araçlarına alışkın olduklarını görmek” diyor Nielsen. “Diğerlerinin bu kadar çabuk değerini anlaması heyecan verici.”

 

Bu makalenin bir versiyonu daha önce Redshift 'te (İngilizce) yayınlandı.

İlgili ürünler

Şu anda arama sonuçlarını görüntüleyemiyoruz. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.