Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Wagemaker AutoCAD Civil 3D ve Revit ile Üst Geçidi Dört Günde Tamamladı

Wagemaker'daki mühendisler, Hollanda'nın Friesland bölgesindeki Feanwâlden kasabasına yapacakları demir yolu üst geçidini tasarlamaya başladıklarında onları bekleyen iki sorun vardı: Zamanlama ve dijital dünya ile gerçek dünya arasındaki boşluğu doldurma.

BIM için talep gün geçtikçe artıyor ancak bunun için mühendislere yalnızca haritalar, PDF'ler veya koordinatlar veriliyordu. 2013'teki ilk büyük projelerinden birinde BIM sistemini kullanan Wagemaker, AutoCAD Civil 3D ve Revit ile altyapı endüstrisinde sıkça karşılaşılan bu soruna bir çözüm getirmiş oldu.

under construction
under construction-1

Wagemaker firmasında BIM mühendisi olan Mark Wullink süreci şöyle özetledi: "Tasarlamamızı istedikleri üst geçidin altından geçecek kara yolu önceden tasarlanmıştı ancak bu yolun ayrıntılarını yeterince bilmiyorduk. Belediye bize yalnızca yolun koordinatları, merkezinin neresi olduğu gibi genel noktaları aktarmıştı. Ancak dijital anlamda bilgimiz oldukça azdı.

Bu kadar sınırlı bilgiyle üst geçidi tasarlayamazdık. O halde biz bir şeyler yapmalıydık. Önce Revit üzerinde oluşturacağım model için referans olarak kullanabilmek adına konumu AutoCAD Civil 3D üzerinde çizdim. Daha sonra tasarlamaya buradan devam ettim."

under construction
under construction
under construction-1

Ancak karşılaştıkları tek zorluk bu değildi. Üst geçidi tesis etmek için yalnızca bir hafta sonları vardı, bu yüzden zamanlama da onlar için oldukça önemliydi. Üst geçidi, hizmetine devam etmekte olan demir yolunun programını mümkün olan en az seviyede etkileyerek tesis etmenin yolunu arıyorlardı. Ayrıca kara yolu inşaatının devam edebilmesi için de önce üst geçidin tesis edilmesi gerekiyordu.

Wullink: "Geçidin demir yolu hattı üzerine inşa edilmesi aylar sürdü. Ama kurulumu çok daha hızlı gerçekleşti. Yüklenici yalnızca dört gün içinde demir yolundaki rayları kaldırdı, temel kazdı, üst geçidi yerleştirdi ve rayları eski yerlerine koydu. AutoCAD Civil 3D ve Revit yazılımı sayesinde projedeki her bir bölümün nasıl işleyeceğini yüklenici ve diğer taraflarla görsel olarak paylaşabildik."

Wagemaker'ın projeyi nasıl zamanında yetiştirdiğini gösteren 30 saniyelik bu kısa videoyu izleyin.

Feanwâlden projesinin başarıya ulaşmasında bu görselleştirme süreci çok büyük rol oynadı. Wagemaker, başından beri BIM sistemini kullansa da başarıyı ilk pilot projelerinden birinde kullandıkları yazılımla yakalamış oldu. Bu yazılım artık projelerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. İnşaat yapılarıyla tanınan Wagemaker, mühendislik işlerinde AutoCAD Civil 3D ve Revit'e güveniyor. Wullink ayrıca AutoCAD Civil 3D yazılımının sunduğu, projelerine kolaylıkla dahil edebildikleri açık veri özelliğinin önemini vurgulayarak programın en büyük faydasının iş birliği ve iletişimi sağlaması olduğunu ifade ediyor.

Wullink: "Çoğu şirket arazi ve yol modellemede AutoCAD Civil 3D'yi kullanıyor. Dolayısıyla bu şirketlerle sürekli iletişim halinde olmamız ve modellerine kolayca erişebilmemiz gerekiyor. Artık AutoCAD Civil 3D dosyalarımız olduğu sürece bunları kolayca Revit modelimize entegre edebiliyoruz, böylece ortada hiçbir sorun kalmıyor."

constructing

Ayrıca AutoCAD Civil 3D ve BIM'i tercih etmeleri için başka bir nedenleri daha var: Wagemaker projeye inandığı için müşteriler de son derece memnun kalıyorlar.

Wullink düşüncelerini şöyle dile getiriyor: "Feanwâlden projesi üzerinde çalışırken belediye bizden projenin 3B görsellerini istedi. Yalnızca üst geçidin 3B resimlerini görmek istiyorlardı. İşte o zaman farkına vardık: Neden tekrar 2B görüntülerle uğraşacaktık ki? Aynı ölçülerle 3B bir görüntü oluşturamaz mıydık? Artık bütün projelerimizde 3B görüntüler kullanıyoruz. Müşterilerimiz de bizden bunu bekliyor. Projeyi daha net görmemizi sağladığı için hata riski daha düşük oluyor. Biz de işimizi hakkıyla yapmış oluyoruz."

under construction
under construction-1

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.