Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

AutoCAD Minik Evlerde Büyük Etki Yarattı

Brent Kerr Ness City Kansas'taki Ness City Junior/Senior High School'da teknik resim dersleri almaya başladığında minik evler henüz yoktu. Şimdilerde aynı okulda Endüstriyel Sanatlar Öğretmenliği yapan Kerr, devrim yaratan bu minik ev akımında öğrencilerinin de yer almasını sağlamak için AutoCAD kullanıyor.

Kerr düşüncelerini şöyle dile getiriyor: "Öğrencilerim mezun olduklarında bir fikirleri varsa ve AutoCAD kullanarak basit bir yerleşim planı çizebiliyorlarsa bu, bir üniversite veya meslek okuluna girebilmeleri için yeterli."

tiny house project
Minik ev projesinin AutoCAD çizimi.

Ve söylediği gibi de oldu. "İnşaat dersi alan öğrencilerim, bana minik bir ev inşa etme fikirlerinden bahsettiler." Ödevlerini yaparken, minik ev projelerinin onay alabilmesi için uymaları gereken bazı sıkı kısıtlamaların olduğunu fark ettiler.

Kerr şöyle devam ediyor: "Öncelikle, ilgili yasanın şart koştuğu genişlik ve yükseklik ölçülerinin ne kadar olduğunu öğrendik. Sonrasında ise tek yaptığımız şey çizmekti. Ev planlarını çizerken planlama aracı olarak AutoCAD'i kullandık."

Brent Kerr ve öğrencileri.

Tek bir proje için günlerini harcayan müteahhitlerin aksine onları kısıtlayan faktörler bambaşkaydı.

Kerr içinde bulundukları durumu şu sözlerle özetliyor: "52 dakikadan günde iki ev çizecek olsak ve bunlar minik ev olsa bile çok çalışmamız gerektiğini biliyordum. Görsel zekâm güçlüdür, AutoCAD programındaki basit komutların çoğunu biliyorum. Bu da çok uğraş gerektiren işleri kolayca yapabilmemi sağlıyor. Çizimlerimin işe yarayıp yaramayacağını görmek için bir şeyleri kırıp dökmektense bilgisayarımın başına oturuyorum."

under construction
Minik ev yapım aşamasındayken
under construction-1
Minik ev yapım aşamasındayken

Bütçeleri kısıtlıydı, zaman ise durmadan ilerliyordu. Kısacası minik bir hata bile yapamazlardı!

Kerr: ''Çatı makaslarını ve merteklerini bitirdiğimizde, açıların doğru olduğundan emin olmak için bunları bir de programda çizdim. Tahtaları iki birim kalınlığında kesip bıraksaydım içim rahat etmeyecekti. Daha sonra döner merdiveni inşa ettik ama yeterince büyük bir plotter'ımız yoktu. Biz de MacGyver'ın yaptığını yaptık. Basamaklarımızın ne büyüklükte olması gerektiğini biliyorduk. Bunun için projektörümü, AutoCAD tasarımının olduğu ekrana bağlayıp duvara yansıttık. Böylece bu tasarımın karton üzerinde kopyasını alarak merdiven basamaklarımızın şablonunu çıkarmış olduk.''

constructing
Brent ve öğrencileri minik evi inşa ederken.

Onaylı bir minik evin büyüklüğü 37 metrekareden (400 fit kare) fazla olamaz. Bu nedenle tüm ölçülerin kusursuz bir şekilde uyması gerekiyordu.

Kerr: "AutoCAD kullanmasaydık işimiz çok zor olurdu. 4 metrelik bir duvarı monte etmek için çok hızlı çalışmalısınız! Matkapla delik açıp vidaları monte etmeye çalışırken beş kişinin 20 dakika boyunca 4 metrelik bir parçayı tutmasını istemezsiniz."

completed project
Projenin tamamlanmış hali.

Oluşturdukları diyagram, Kerr ve öğrencilerine tüm süreci canlandırmalarında yardımcı oldu. Enerjilerini VEYA her dakikası değerli ders saatlerini boşa harcamadıklarını görmüş oldular. Minik ev projesi o kadar başarılı oldu ki, Brent artık her sene bir minik ev inşa etmek istediğini söylüyor.

end of the day-
Evin son hali.

Ev bitti, peki şimdi ne olacak? "Satacağız." diyor Kerr neşeyle. "Ama önce boyasının bitmesi lazım."

Sign up for updates and offers

Sign up for email updates to receive special offers and the latest news.

Sign Up Now
Sign up for updates
Stay up to date with the latest resources.

Autodesk and AutoCAD are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.

© 2017 Autodesk, Inc. All rights reserved.