Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

TDIndustries'ten Bob Wright AutoCAD ve PDF'leri Test Ediyor

TDIndustries Phoenix şubesinde yapı bilgisi modelleme yöneticisi olan Bob Wright adeta AutoCAD ve Revit ile yatıp kalkıyor. Çoğunlukla ticari HVAC sistemleri üzerinde çalışan Wright'ın yönetiminde tesisat, borular ve havalandırma kanallarından sorumlu olan üç ayrı ticaret koordinatörü bulunuyor.

tiny house project
Bob Wright

Wright: "Biz bir koordinasyon grubuyuz. Yani mimar ve mühendisin bize teslim ettiği projeleri gözden geçirir, bunların mimarileri, yapıları ve verdikleri hizmetler arasında bir çakışma olup olmadığını kontrol ederiz. Son olarak da havalandırma kanalları, borular ve tesisatı döşeyecek olan ekiplerimize imalat çizimlerini veririz."

Kısmi çizimin olduğu bir PDF örneği

Ekip AutoCAD'in en heyecan verici özelliklerinden biri olan PDF içe aktarma özelliğini test etti. Wright'a göre, bir proje sürecinde mimar veya mühendis bütün çizimleri değiştirmek yerine yalnızca bir taslak veya planda küçük değişiklikler yapmak isteyebiliyor.

Wright düşüncelerini şöyle dile getiriyor: "Doğruyu söylemek gerekirse önceki AutoCAD sürümlerinde PDF'leri kullanmak oldukça zordu. Ancak AutoCAD'in son sürümlerinde bir Autodesk ürünü tarafından oluşturulmuş PDF'lerin çoğunu dönüştürebiliyoruz. Program bir PDF'i AutoCAD dosyasına dönüştürüyor. Böylelikle buradaki çizimi mevcut modelimizin üzerine yerleştirerek gerekli değişiklikleri yapabiliyoruz."

PDF'den dönüştürülen CAD dosyası.

Wright'ın ekibi son projelerinden biri olan davranış sağlığı merkezinin mutfak ve kafeteryasının planlarında değişiklikler yaparken bu özelliği en etkili şekilde kullandı. Binanın yalnızca bu kısımlarının planlarında değişiklikler yapılacaktı. Üstelik planların hiçbiri Revit veya bir CAD programı üzerinde çizilmemişti. Onlar da bu PDF'leri AutoCAD formatına dönüştürerek, düzenleme amacıyla modelin üzerine yerleştirdiler.

Wright: "Eskiden dönüştürme işini başka birisine yaptırır veya bunun için ek bir yazılım satın alırdık. Ancak bu özellik AutoCAD'e gelince işlerimizi daha kolay ve daha çabuk yapabilmeye başladık."

constructing
Değişiklikler ve koordinasyon için Revit üzerinde kullanılan CAD dosyası.

Adeta AutoCAD ile büyümüş olan Wright, 20 yılı aşkın süredir bu ürünü kullanıyor ve şüphesiz ki ürünün bütün özelliklerini biliyor.

Wright: "Kullandığınız ürün hakkında etrafınızda bilgi alışverişi yapabileceğiniz çok sayıda insan varsa işiniz daha da kolaylaşıyor. AutoCAD, inşaat tasarımı dendiğinde akla ilk gelen isim. Şu ana kadar tercih ettiğimiz ürünlerden en iyisi bu ya da en azından benim için öyle. Autodesk'in AutoCAD ile Revit arasındaki birlikte çalışabilirliği iyileştirmek için çabaladığını görmek de bu fikrimi güçlendiriyor."

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.