Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Gece Kulübünü AutoCAD ile Işıklandırmak

Tait Towers Kinetik Mimari ile Las Vegas'taki Bir Gece Kulübünü Sanat Eserine Dönüştürdü

Las Vegas'ta saat 02.00'yi gösteriyor. Çoktan uyumuş olmanız gerekirdi. Oysa Mart 2015 tarihinde Caesars Palace'ın içinde açılmış olan yaklaşık 7.000 metrekare (75.000 fit kare) büyüklüğündeki Omnia Gece Kulübü'nün tam ortasındasınız. Adını Latincede "her şey" anlamına gelen omni kelimesinden alan Omnia, adının hakkını veriyor çünkü burada harika zaman geçiriyorsunuz. Dünya çapında sayısız gece kulübü ve restorana sahip The Hakkasan Group tarafından kurulan bu kulüpte gerçekten "her şey" var.

Bir yandan "Justin Bieber 21. doğum gününü kesin burada kutlamıştır." diye düşünürken bir yandan da omzunuzun üzerinden paparazzileri kontrol ediyorsunuz ancak unuttuğunuz bir şey var: Siz görkemli bir doğum günü partisi düzenleyen bir pop yıldızı değil, şehre ticaret fuarı için gelmiş bir misafirsiniz. Veya arkadaşınızın bekarlığa veda partisi için. Veya erkek erkeğe yapacağınız tatil için. Ne için gelmiş olursanız olun burası sizi büyülüyor. Ve değiştiğinizi hissediyorsunuz.

Sıradaki şarkı çaldığındaysa nedenini anlıyorsunuz.

“"Avizeden sallanacağım, avizedeeeen" diyen Avusturalyalı şarkıcı Sia'nın sesi basla birlikte kulüpte yankılanmaya başlıyor.

Yukarı doğru baktığınızdaysa tam üzerinizde onu, yani avizeyi görüyorsunuz.

Resim Tait Towers tarafından sağlanmıştır.

Dans pistinin üzerinde rengarenk ışıklarıyla yükselen dört katlı avize, tavandaki yaklaşık 20 metrelik (65 fit) bir kubbenin içinde bekletiliyor ve üzerlerinde video gösterimleri, gösterişli ışık efektleri ve LED video ekranları gibi multimedya öğelerinin bulunduğu sekiz eş merkezli halkadan oluşuyor. "Kinetik mimari"nin örneği olan halkalar tıpkı sirkteki akrobatlar gibi ışık ve müzikle uyumlu bir şekilde yükseliyor, alçalıyor, eğiliyor ve dönüyor. Bu avize Omnia'nın "pièce de résistance"ı, yani görülmeye değer en büyüleyici parçası.

Avizeyi tasarlayıp kuran Tait Towers adlı şirketteki kıdemli iş geliştirme müdürü Tyler Kicera avizeyi şöyle anlatıyor: "Bu, yalnızca yükselip alçalan ve yanıp sönen bir avize değil, normal bir düzlemin içinden çıkarak bir bozuk para gibi dönmeye veya parçalar halinde hareket etmeye başlıyor ve bu da insanların aklını başından alıyor. Bir bakıma değişkenlik sağlayarak insanların kulüpteki deneyimlerini büyük ölçüde zenginleştiriyor. Gece boyunca aynı ortamda tıkılıp kalmıyorsunuz. Sürekli değişen avize kendisiyle birlikte içerideki enerjiyi de değiştiriyor."

İş Birliğinden Yenilik Doğar. Tait Towers, kurulduğu 1978 yılından beri konser ve kulüp gibi canlı müzik etkinliklerindeki yapım ve sahne ekipmanlarının tasarımı ve inşası konusunda uzmanlaştı. Omnia gece kulübündeki avize ise U2, David Bowie, R.E.M., The Rolling Stones ve George Michael gibi şarkıcıların setlerini tasarlayan ünlü yapım tasarımcısı Willie Williams ile kurdukları iş birliğinden ortaya çıktı.

Resim Tait Towers tarafından sağlanmıştır.

Tait Towers'ın Genel Müdürü Adam Davis birlikte çalışmaya başlamalarını şöyle anlatıyor: "Willie tavana video yansıtılmasıyla yapılabilecek farklı şeyleri araştırmaya başlamıştı. Bizi de kendisiyle çalışmaya davet etti. Bu alanda çarpıcı bir şeyler yaratabilmek için Autodesk yazılımını kullanarak birçok çalışma yaptık. Sonuca ulaşmadan önce art arda yaklaşık 25 farklı tasarım ortaya koyduk."

Williams, aklında eş merkezli halkalardan oluşan dinamik bir avize tasarlama fikri oluştuktan sonra ilk 2B çizimleri Tait'e teslim etti. Şirket de nihai ürünü Autodesk AutoCAD ve Autodesk 3ds Max ile planlayıp 3B modeller oluşturarak Williams'ın tasarımını test etti ve doğruladı. Kicera: "Konsepti çok hızlı bir şekilde geliştirerek yapının nasıl görüneceğini ve nasıl çalışacağını kafamızda canlandırabilmeye başladık. Bunda AutoCAD'in çok yardımı oldu çünkü katı kuralları olan bir sektörde çalışmıyorduk. Eğer öyle olsaydı bu kadar kısa bir zamanda bu kadar yol katedemezdik."

Resim Tait Towers tarafından sağlanmıştır.

3ds Max üzerinde oluşturulan simülasyonlar, avizenin fizik kurallarına uygun olduğunu, böylece halkaların birbirlerine çarpmayacağını göstermiş oldu.

Kicera sözlerine şöyle devam ediyor: "3ds Max bu avizenin gerçek hayatta nasıl çalışacağını anlamamıza çok yardımcı oldu.

Fikir aşamasından hizmete alma aşamasına kadar tüm süreç 22.000 saat (2,5 yıl) sürecekti ancak Tait bunu yaklaşık bir yılda tamamladı. Kicera: "Mimarlık dünyasına göre oldukça kısa bir sürede tamamladık. Ancak uzun süredir eğlence dünyasında çalıştığımız için sıkı zaman çizelgelerine alışığız."

Hareketli Tasarım. "Hızlı" ile "kolay"ın birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Bir gece kulübüne kalıcı olarak kurulan en büyük avize olma özelliğini taşıyan bu avize, toplam 5.896 kilogram (13.000 pound) ağırlığında ve 20.152 adet üç renkli LED pikselden, 686 metre (2,3 yolcu gemisi uzunluğunda) kablodan ve merkezindeki üç halkada asılı duran 357 adet kristalden oluşuyor. Böyle bir avizeyi yapmak, özellikle yarattığı etki göz önüne alındığında hiç de kolay olmadı.

Resim Tait Towers tarafından sağlanmıştır.

Davis: "Sonunda ortaya kimsenin gözlerini üzerinden alamayacağı bir nesne çıktı. Bütün tavanı hızlı bir şekilde indirip seyircilerin hemen üzerinde durdurarak onlara yakınlık hissi yaşatabiliyor ya da tam tersini yapıp bütün tavanı kaldırarak zıplama etkisi yaratabiliyoruz."

Sistem, firmanın video modellemeyi güçlendirerek güvenliği sağlayan ve avizenin hareketleri, ışıkları ve LED video içeriğinin koreografisini yapan kontrol yazılımına bağlı olarak çalışıyor.

Tüm bunlara rağmen avizenin en heyecan verici yönü ne yaptığı veya nasıl çalıştığı değil, neyi temsil ettiği: Mimarinin sadece görsel olmaktan çıkıp kinetik özellikler kazandığı yeni bir çağ.

Kicera sözlerini şöyle tamamlıyor: "Kinetik mimari, durgun nesnelere hareket özelliği kazandırır. Kişilerin bir alan veya yerdeki deneyimini tamamen değiştirerek onları olumlu yönde etkilemek için benzersiz fırsatlar sunar. Sınırları aşan kinetik mimari, insanlarda keşif duygusu ve farkındalık uyandırıyor. Kinetik mimarinin bu türü bir süre sonra gerçek bir pazara dönüşecek ve bana göre bu proje, bu alanda nelerin başarılabileceğini insanlara göstermek adına atılan ilk adım olacak."

Bu makale ilk olarak Autodesk'in tasarımcılar, mühendisler, müteahhitler ve üreticilere özel Redshift adlı web sitesinde yayınlanmıştır.

Resim Tait Towers tarafından sağlanmıştır.

Sign up for updates and offers

Sign up for email updates to receive special offers and the latest news.

Sign Up Now
Sign up for updates
Stay up to date with the latest resources.

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.