Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

AutoCAD ile Yepyeni bir Kütüphane

Southwestern Baptist Theological Seminary'de mimarlık ve mühendislik hizmetleri tasarımcılığı yapan John Morgan, okul kütüphanesinde yapılacak yenilemenin planlarını bir araya getirmekle görevlendirildiğinde bunun büyük bir proje olacağını biliyordu.

John Morgan
John Morgan

Morgan, “Kütüphane 1980'lerde inşa edildi ve o zamandan bu yana hiçbir tadilat geçirmedi, bu yüzden biraz eski bir havası olduğunu tahmin edebilirsiniz.” diyor. “Tek seferde bir kat ilerliyorduk, ancak o sırada bir miktar kitap ve büyük bir koleksiyon bağışı aldık. Özel bir bölüm oluşturmamız gerekti ve katlardan birini yeni yapılan bağışlar için yenilemeye karar verdik.

“Elimizde yıllar öncesinden ve benim henüz burada çalışmadığım zamanlardan kalma birtakım AutoCAD çizimleri bulunsa da, bunların çoğu elle çizilmişti. Çizimleri tam anlamıyla kesinleştirmem ve gerekirse yeniden çizmem gerekiyordu, çünkü hiçbir zaman tamamlanmamış ve tam anlamıyla sonu getirilmemiş bazı değişiklikler vardı. Bunlar, raflar gibi yeniden düzenlenen ve farklı yerlere yerleştirilen nesnelerdi.

CAD drawings of proposed extension

“Yanımda sadece telefonumdaki AutoCAD mobil uygulamasıyla yenilemek istediğimiz kata çıktım. Çizimi açtım ve etrafta dolaşarak ölçümler aldım, AutoCAD mobil uygulamasına bilgileri yazdım ve bunları bilgisayarıma taşımak için masama geri döndüm.”

Yeniden düzenlemenin okulun kapalı olduğu 2 aylık süre için planlanmasından dolayı Morgan, projenin hızla ilerlemesi gerektiğini ve yönetimin değişiklikleri görmek isteyeceğini biliyordu. Ancak üzerinde çalışacağı alanı en iyi şekilde anladığından da emin olmak istiyordu. AutoCAD mobil uygulaması ile, “Telefonun ekranında (ve doküman üzerinde) çalışma alanına giderek, kapının büyüklüğünü ve duvarda ne kadar alan kapladığını görebiliyordum. Bu, elimde çizim panosuyla dolaşmaktan ve her şeyi küçücük yazılarla not almak zorunda kalmaktan çok daha iyiydi.” Elektrik prizlerinden veri fişlerine, HVAC ve yangın söndürme sistemlerine kadar her şeyin yerleştirilmesi gerekiyordu.

Before remodel
Before remodel
After remodel
After remodel

Yenilemenin gerçek taslağı dizüstü bilgisayarındaki AutoCAD Architecture'da oluşurken, Morgan, düşüncelerini “Çalışma sahasında CAD'e sahip olmak gerçekten işleri daha iyi hale getirdi.” şeklinde belirtiyor. Tek kişilik bir ekip olarak (“Yani ben!” diye gülüyor), 2000 metrekarelik alanda yıllar içinde gerçekleştirilen kağıda dökülmemiş pek çok değişiklik göz önüne alındığında, dokümantasyon aşamasının birkaç günle birkaç hafta arasında bir zaman alacağını düşünüyordu.

“Bunların hepsini bitirmek yaklaşık dört saatimi aldı. Dört saatin sonunda ilk çizimi ve diğer her şeyi tamamlamış durumdaydım.”

Adrian Rodgers Study
Adrian Rodgers Study

What can we do for you today?

Any questions?
Our sales team can help
0808 164 9409 (UK free call)
+44 203 893 2269 (Ireland)


Need support? Click here

Quote Me

view pricing

Try AutoCAD products

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.