Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Do LaB Yapıyı Heykelle Buluşturuyor

Festivaller artık sadece canlı müzik dinlenen, büyük eğlence etkinliklerinden ibaret değil. Katılımcılara çok duyulu deneyimler yaşatan bu etkinliklerdeki yapıları, Los Angeles'taki Do LaB adlı etkinlik tasarım şirketinde Teknik Tasarımcı olarak çalışan Josh Friedensohn (arkadaşları ona "Fritz" diyor) tasarlıyor. Boston Üniversitesi'nde makine mühendisliği lisans programını tamamladıktan sonra Kaliforniya Sanat Enstitüsü Tiyatro Okulu'nda Sanat Teknik Müdürlüğü alanında güzel sanatlar yüksek lisans derecesi (MFA) alan Fritz, şimdilerde tüm dünyadaki (iki hafta süren devasa Coachella festivali gibi) müzik ve sanat etkinlikleri için yaratıcı yapılar ve üç boyutlu ortamlar tasarlıyor ve bunları yaparken de AutoCAD kullanıyor.

Josh "Fritz" Friedenshon. Resim Do LaB tarafından sağlanmıştır.
Coachella Müzik Festivali için AutoCAD üzerinde tasarlanan yapı. Resim Do LaB tarafından sağlanmıştır.

Fritz: "Yaratıcı bir yapının en güzel yanı, içine girerken ve hatta ona doğru yürürken bile size tamamen farklı bir ortama giriyormuşsunuz hissini yaşatmasıdır. Artık sizin için önemli olan şey sahnedekiler değildir. Sizin için önemli olan yapının içindeyken dilediğiniz yerde olabileceğinizi hissetmeniz ve benzersiz bir deneyim yaşamanızdır."

DoLaB-beacon-night
DoLaB-beacon2
Coachella Müzik Festivali için tasarlanan yapının gece görünümü. Resim Watchara Phomicinda tarafından sağlanmıştır. Yapının iç kısmı. Resim Daniel Zetterstrom tarafından sağlanmıştır.

Fritz, yaratıcı yönetmeninden ilk konseptleri aldıktan sonra tasarım sürecine başlıyor. AutoCAD'i "adeta kendinden bir parça" olarak tanımlayan Fritz düşüncelerini şöyle dile getiriyor: "Bunları AutoCAD'e aktardıktan sonra daha ayrıntılı unsurlarla ilgilenmeye başlıyorum." Fritz, bu unsurlara "konseptten tasarıma, mühendisliğe, üretime ve kuruluma kadar her aşamanın" dahil olabileceğini söylüyor.

DoLab10
dolab12
Konseptten AutoCAD tasarımına geçiş. Resim Do LaB tarafından sağlanmıştır.

Katılacağınız bir sonraki yaratıcı etkinlikte etrafınıza bakarsanız -ona ait olduklarını bilmeseniz bile- Fritz'in çalışmalarından bazılarını görebilirsiniz. Fritz: "Tasarım ve çizimden nihai ürüne kadar tüm aşamalarda kendi imzamı görebiliyorum." Bu tür yapıların asıl amacı da bu bağı yaratmak değil mi zaten?

Sign up for updates and offers

Sign up for email updates to receive special offers and the latest news.

Sign Up Now
Sign up for updates
Stay up to date with the latest resources.

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.