Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

İspanyol mimar David Romero kayıp Frank Lloyd Wright yapılarını AutoCAD'le yeniden canlandırıyor

İspanyol mimar David Romero'nun tek istediği 3B modelleme becerilerini geliştirmekti. Mimarlık öğrencisi olduğu yıllardan beri Frank Lloyd Wright işlerinin hayranı olan Romero, Wright'ın yapılarından birini modellemeye karar verdi: Yapımı 1942'de tamamlanıp 1943 yılında yanarak kül olan Rose Pauson evi. Özellikle bu yapıyı seçmesinin sebebi, 3B araçların tam olarak bu amaca, yani var olmayan şeyleri görebilmemize hizmet ediyor olmasıydı.

pauson-house1
pauson-house2
Phoenix, Arizona'da bulunan Rose Pauson Evi'nin görüntülemeleri. Wright tarafından 1939'da tasarlanan evin yapımı 1942'de tamamlanmıştı. Ev bir yıl sonra şömineden sıçrayan bir kıvılcımın perdeyi tutuşturması sonucu çıkan yangında yerle bir oldu. David Romero tarafından sağlanmıştır.

Romero, Pauson evine ait ilk görüntülemesinin üzerinde çalışmalarını sürdürürken, elindeki sonsuz ihtimallerin ve tamamen yeni bir tutkunun farkına vardı. Mimarlık tarihini keşfetmek için Hooked on the Past üzerinde çalışmaya başladı ve şu ana kadar Wright'a ait E.A. Smith evi, Trinity Şapeli ve Larkin İdare Binası yapılarının nefes kesici görselleştirmelerine imza attı. Romero aynı zamanda Frank Lloyd Wright Binalarını Koruma Vakfı'yla da yakın temas halinde çalışıyor. Üstelik Wired'dan The New York Times'a kadar bir çok medya kuruluşunun da ilgisini çekmeyi başardı.

1958'de Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Trinity Şapeli'nin Oklahoma Üniversitesi için yapımı hiçbir zaman tamamlanamadı. David Romero tarafından sağlanmıştır.
Frank Lloyd Wright tarafından 1903'te tasarlanan ve New York, Buffalo'daki Larkin Sabun Şirketi için yapımı 1906'da tamamlanan beş katlı Larkin İdare Binası'nın görüntülemesi. 1943 yılına gelindiğinde şirket düşüşteydi ve binayı satmak zorunda kaldı. 1950'de bina yeniden satıldı ve yerine hiçbir zaman inşa edilmeyen bir kamyon durağı yapılmak üzere yıkıldı.

Burada Romero, bu görüntülemeleri oluşturmak için AutoCAD'den nasıl yararlandığını, görüntülemeleri oluşturma sürecini ve günümüz teknolojisi hakkında Wright'ın nasıl fikirleri olabileceğine dair tahminlerini bizlerle paylaşıyor.

Frank Lloyd Wright'a ait çizim ve fotoğrafları dijital 3B görüntülemelere dönüştürme sürecinizden bize biraz daha bahseder misiniz?

Öncelikle söz konusu işle ilgili var olan tüm bilgileri; projeleri, planları, cepheleri, perspektifleri ve fotoğrafları bir araya getiriyorum. Bu bilgiler ışığında binaları AutoCAD'de modelliyorum ve görüntülemelerin neredeyse tamamı burada yapılıyor. Wright tarafından elle çizilmiş fotoğraflar veya perspektifler varsa binanın son görünümü ve malzemeler hakkında fikir edinmek için bu malzemeleri kullanıyorum.

autocad-pauson
autocad-trinity
autocad-larkin
Frank Lloyd Wright'a ait Pauson Evi, Trinity Şapeli ve Larkin İdare Binası eserlerinin AutoCAD'de yeniden inşası.

Ardından modeli ışık, kamera ve desenlere ek olarak mobilya ve bitki örtüsünü eklemek için kullandığım 3ds Max yazılımına aktarıyorum. Son olarak görüntülemeleri tamamladığımda genellikle Photoshop ile resimlerin son hali üzerinde küçük ayarlamalar yapıyorum.

Bu zamana kadar tamamladığınız görüntülemelerde en zorlandığınız kısım hangisiydi ve nasıl üstesinden geldiniz?

Larkin İdare Binası için heykelleri oluşturmak gerçekten zor oldu. Pauson evinde "çöl masonluğu" hissiyatını yansıtan cezbedici bir desen yaratmak neredeyse bir aylık çalışmama mal olan oldukça uzun bir süreçti. Trinity Şapeli'ndeyse binanın plan ve cephesindeki kendine has üçgenimsi şeklini modellemek oldukça karmaşık bir süreçti ve Wright'ın işini tamamıyla yansıtmak için modeli birkaç kez yeniden yapmam gerekti.

larkin
David Romero tarafından sağlanmıştır.
pauson-house
David Romero tarafından sağlanmıştır.
trinity-chape
David Romero tarafından sağlanmıştır.

Günümüz mimarisinde geçmişi incelemek neden bu kadar önemli?

Wright'ın işleri, ben de dahil olmak üzere pek çok modern mimara esin kaynağı olmaya devam ediyor ve geçmişin bu anlamda hiçbir şekilde geçerliliğini kaybetmemiş olduğuna inanıyorum. Öte yandan çalışmalarımın, sanatsal mirasımızın ve yirminci yüzyılın bu yönünü koruma ihtiyacı konusunda toplumsal bir farkındalık yaratılmasına katkıda bulunacağını umuyorum. Belki de bu kadar yakınımızda oldukları için onları gerektiği kadar korumuyoruz. Bu binalar gerçek sanat eserleri ve umuyorum çalışmalarım kaybettiğimiz eserlerin güzelliğini gözler önüne serebilir.

es-smith-house1
es-smith-house2
Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan, inşa edilmemiş Bay ve Bayan E.A. Smith evinin görüntülemesi. David Romero tarafından sağlanmıştır.

Yeni proje ve görüntülemelere dair planlarınız var mı?

Yapılacaklar listem epey uzun. Şu anda Wright'ın Ocotillo çöl kampını modelliyorum. Wright'a ek olarak Aalto, Mies van der Rohe veya Le Corbusier gibi diğer modern mimarların işlerini yeniden canlandırmak istiyorum. Yunan ve Roma mimarisi gibi klasik mimariler de ilgimi çekiyor. Kısacası, Mezopotamya'nın erken dönem tapınaklarından günümüze kadar keşfedilecek çok fazla şey var.

Frank Lloyd Wright günümüzde mimaride kullanılan teknoloji hakkında sizce ne düşünürdü?

Wright bir dâhiydi ve zamanının ötesinde yaşayan bir adamdı, çünkü bizi bugün bile şaşırtmaya devam eden binalar tasarlamak için teknolojiden tam anlamıyla nasıl yararlanabileceğini iyi biliyordu. Hâlâ hayatta olsaydı kendi ruhuna sadık kalır ve günümüzde sahip olduğumuz teknolojiyi bizi şaşırtacağına emin olduğum yeni ve yaratıcı yollarla kullanmaya devam ederdi.

All components are designed with precision in AutoCAD
David Romero tarafından sağlanmıştır.
All components are designed with precision in AutoCAD
David Romero tarafından sağlanmıştır.
All components are designed with precision in AutoCAD
David Romero tarafından sağlanmıştır.

AUTOCAD 2018'İN YENİ FİYATINI GÖRDÜNÜZ MÜ?

Fiyat Teklifinizi Alın

Sign up for updates and offers

Sign up for email updates to receive special offers and the latest news.

Sign Up Now
Sign up for updates
Stay up to date with the latest resources.

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.