Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

AutoCAD’le BT’den İç Mimarlığa Yolculuk

Kitchen Remodel
Kitchen Remodel

Sarah Wilson, iç mimarlığa olan tutkusunun ilk olarak çocukken farkına vardı. Henüz bir anaokulu öğrencisiyken, onu sık sık anne ve amcasının St. Croix'te (ABD Virgin Adaları) işlettiği döşeme dükkanının tezgahında bulabilirdiniz. Çocukluğunu hem kıtasal ABD'de hem de St. Croix'da geçiren Wilson, kumaşlara ve renklere olan sevgisini hiçbir zaman kaybetmedi.

Üniversiteden mezun olup Bilgi Teknolojileri alanında yüksek lisans yaptıktan sonra uzun yıllar boyunca bilişim sektöründe çalıştı. Bambaşka bir alan olmasına rağmen iç mimarlık her zaman aklının bir köşesindeydi. İşe gidişi ve işten dönüşü dört saat sürüyordu. Erken emeklilik ve hisse sahibi olma fırsatları yakalamıştı. Wilson riski göze almaya ve Los Angeles'daki Moda Tasarım ve Mağazacılık Enstitüsü'ne (FIDM - Fashion Institute of Design & Merchandising) başvurarak okula geri dönmeye karar verdi. Sonunda iç mimarlık ile ilgili hayallerini gerçeğe dönüştürecekti.

“Aslında AutoCAD kullanmayı FIDM'de öğrendim,” diyor Wilson. “Bilgisayarlarla uzun süre içli dışlı olduktan sonra AutoCAD öğrenmem pek uzun sürmedi. Artık tüm işlerime Mac için AutoCAD kullanarak başlıyorum. Kat planımı çiziyorum, mobilya düzenlemelerini yapıyorum ve tüm işlerimi AutoCAD üzerinde gerçekleştiriyorum.”

FIDM'den mezun olduktan sonra Wilson, ismini iki kız kardeşiyle kendisinin isimlerinin birleşiminden alan kendi iç mimarlık firması Chansaerae Designs'ı kurdu. AutoCAD, işlerinin ve iç mimarlık mesleğinin vazgeçilmez bir parçası oldu.

Son yaptığı mutfak tadilatlarının biri için yer planlarını beş farklı defa değiştirmesi gerekmişti çünkü her birinde su tesisatı ve elektrik problemlerinin yanı sıra birçok sorunla karşılaşmıştı. 3B modelin müşteriye teslim edilen son hali herhangi bir değişiklik gerektirmese de, Wilson ve üstlenici birlikte çalışırken AutoCAD'deki dosyalarda birçok değişiklik yapmıştı.

Sarah Wilson
guitar-story
Kitchen Remodel: Cabinetry and Layout

“Çalışma sahasına düzenli olarak gitmediğimden AutoCAD'in işlevsel açıdan bana birçok katkısı oldu,” diyor Wilson. “Kat planını hızlı bir şekilde değiştirip üstleniciye yeni bir çizim gönderebilmek harika bir şey. AutoCAD'i dolabı yükseltmek için kullandım, böylece müşterim dolapları satın almaya gittiğinde duvarın nasıl görüneceğini ve dolapların nereye konulması gerektiğini biliyordu.”

Wilson ayrıca işlerini daha kolay ve daha kısa sürede tamamlamasını sağlayan CAD bloklarını gerektiği her yerde kullanıyor. “Bir şirketin ürünleri için sunduğu bir blok varsa yeniden çizmeye çalışmak yerine doğrudan o bloğu kullanıyorum. Bu her şeyi daha da kolaylaştırıyor,” diyor. “Örneğin Bosch'un bu konuda harika olduğunu düşünüyorum, çünkü birçok ürünü için CAD bloğu sunuyor. Bunu çok seviyorum.”

Kitchen Remodel
Tile detail

Wilson diğer iç mimarları hatta küçük ölçekli işlerde çalışanları da AutoCAD'e daha yakından bakmaları konusunda teşvik ediyor.

“Kat planınızı elle çizmek veya mobilyaları bir yerden başka bir yere taşımak zorunda kalmakla kıyaslandığında oldukça zaman kazandırıyor,” diyor. “Üstlenicilerle çalışırken çok fazla değişikliğe ihtiyaç duyan biri olarak, her seferinde planı yeniden çizmek zorunda kaldığımı düşünemiyorum. Çünkü tek çalışanı olan bir limited şirketin tek sahibi olarak işlerimi olabildiğince hızlı bir şekilde halletmem gerekiyor. Aynı anda birden fazla müşterim oluyor ve bu yüzden benim için bu işi elektronik ortamda yapmak mutlak bir zorunluluk. AutoCAD için ödediğiniz ücret, sunduğu kolaylıklara kesinlikle değiyor.”

Teknolojinin dışında, Wilson'un iç mimarlığa yönelik felsefesi ve yaklaşımı tamamen kişisel. Amacı, tasarımcının iç mimarlıktan başka noktalara da odaklanmasını sağlamak.

Kitchen Remodel
Kitchen Remodel: Dining Area

“Sadece alanla sınırlı kalan bir danışmanlık sunmuyorum, birkaç saatimi müşterilerle gerçekten oturup konuşmaya ayırıyorum,” diyor. “Onlarla aileleri ve önem verdikleri konular hakkında sohbet ediyorum.” “Nihayetinde evinizin size ait ve dinlenebileceğiniz bir yer olduğu, bu nedenle kişiliğinizi yansıtması gerektiği düşüncesindeyim. İnsanlar bir odaya girdiklerinde sadece ‘Ooo, Belli ki bir iç mimara yaptırmışlar’ diye düşünmemeli. Müşterim bir arkadaşını ağırladığında gelenlerin ‘Harika bir yer! Mükemmel görünüyor ve seni çok iyi yansıtıyor.’ demelerini istiyorum. Müşterilerim de ‘Bir iç mimarla çalıştık, harika biriydi ve gerçekten mükemmel bir iş çıkardı.’ şeklinde yanıt verirse, benim için asıl ödül bu olur.”

What can we do for you today?

Any questions?
Our sales team can help
0808 164 9409 (UK free call)
+44 203 893 2269 (Ireland)


Need support? Click here

Quote Me

view pricing

Try AutoCAD products

Sign up for updates and offers

Sign up for email updates to receive special offers and the latest news.

Sign Up Now
Sign up for updates
Stay up to date with the latest resources.

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.