Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Çocukluktan Yetişkinliğe CAD

Denver merkezli Martino & Luth adlı şirkette yapı mühendisi olarak çalışan Briana Brubaker, kelimenin tam anlamıyla AutoCAD ile birlikte büyüdü. Brubaker: "AutoCAD'i çocukluğumdan beri kullanıyorum. Babam bir lisede CAD öğretmenliği yapıyordu. AutoCAD'in ilk sürümünü uzun yıllar önce DOS bilgisayarlara geldiğinde görmüştüm." Brubaker bunun üzerinden yıllar geçmesine rağmen hâlâ AutoCAD'i kullanmaya devam ediyor, biz de nedenini öğrenmek istedik.

Brubaker durumu şöyle açıklıyor: "Şirket olarak 3B çizimlere geçiş yapmaya çalışıyoruz ancak şu anda 3B yazılımları ne kadar harika olsalar da AutoCAD kadar titiz ve kullanıcı dostu olamıyorlar. Nedenini bilmiyorum ama durum böyle. En iyi planlanmış çizimleri AutoCAD üretebiliyor. Sektörde kimse modele bakmıyor. Herkes yalnızca bir kağıda bakıyor. Günümüzde ve muhtemelen öngörülebilir gelecekte de çizimlerimizi AutoCAD'e yüklüyor olacağız."

Briana Brubaker. Resim Briana Brubaker tarafından sağlanmıştır.

"Şu anda bir okul üzerinde çalışıyorum. İç kısımda çelik sütun ve kirişlerle birlikte prekast beton paneller olmasını istiyorlardı. Mimari çizimleri alıp sütunların, kirişlerin vs. nerede olacağını ayarladık. Yapının zeminini yerleştirdik. Bu yapısal unsurların çiziminin %90'ını AutoCAD üzerinde yaptığımızı söyleyebilirim."

Peki ona en başta ilham veren şey neydi?

Briana şöyle açıklıyor: "On yaşında bir İzci Kız olarak bir gün bir mühendislik gününe katılmıştım. Dondurma çubuklarından bir köprü yapmış ve yarışmada üçüncü olmuştuk. Bence bu köprü hayatımda yaptığım en havalı şeydi. O günden sonra hep mühendis olmak için çalıştım. Geçen zaman içinde değişen tek şey, tasarlamak istediklerim olabilir. Başlarda (gerçek) köprüler yapmak istiyordum ancak sonrasında köprü yerine bina tasarımı yapan bu harika şirketi buldum. İşimi gerçekten çok seviyorum. Köprü tasarlamıyor olabilirim ancak hâlâ yapı mühendisliği yapıyorum."

Briana çalışırken. Resim Briana Brubaker tarafından sağlanmıştır.

Briana'nın CAD çocukluğundan CAD yetişkinliğine geçişi son derece doğal gibi gözükse de hayattaki çoğu şey gibi o da oldukça dolambaçlıydı. "Yüksek lisans eğitimimi yeni [2016 yılında] tamamladım. Lisans eğitiminin ardından ara verip denetim mühendisi olarak çalışmıştım. CAD ile hiç çalışmıyordum. İnşaat sahalarına gider, çizimleri inceleyerek her şeyin doğru inşa edildiğinden emin olurdum." Briana, kısa bir duraklamadan sonra şunu söylüyor: "Şimdiki işimi tercih ederim."

-->

What can we do for you today?

Any questions?
Our sales team can help
0808 164 9409 (UK free call)
+44 203 893 2269 (Ireland)


Need support? Click here

Quote Me

view pricing

Try AutoCAD products

Sign up for updates and offers

Sign up for email updates to receive special offers and the latest news.

Sign Up Now
Sign up for updates
Stay up to date with the latest resources.

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.