Keyboard ALT + g to toggle grid overlay

Wine Country'de Çevre Dostu Sürdürülebilir Mühendislik

TEP Engineering firmasında çalışan Andy Souza, on yıldan fazla süredir AutoCAD kullanarak Kuzey Kaliforniya'da bulunan ünlü Wine Country'de sürdürülebilir altyapılar tasarlıyor.

Souza: "AutoCAD'in ilk olarak 2002 sürümünü kullandım. 12 santimetre kalınlığındaki kullanıcı kılavuzu hâlâ evdeki rafımda duruyor. Ön lisans eğitimi gördüğüm 2003 yılında kariyerim hakkında plan yaparken, benim gibi makine mühendisi olan babam, AutoCAD'i öğrenirsem benden yardım alabileceğini söyleyerek ücretli bir iş teklifinde bulundu. Ben de hemen bir AutoCAD kursuna kaydoldum ve kısa sürede çok iyi öğrendim."

Y kuşağından olan Souza, sözlerine şöyle devam ediyor: "Bana göre bilgisayarlar ve bilgisayar oyunlarıyla büyümüş biri için AutoCAD'i kullanmak son derece kolay."

Andy Souza. Resim Andy Souza tarafından sağlanmıştır.

Şimdi makine mühendisi olan Andy, hâlâ AutoCAD'i kullanarak çeşitli projelerde ruhsatlandırma ve inşaat işleri için makine ve tesisat sistemleri tasarlıyor. Wine Country gibi belirli bir alana yönelik bu projelere üst düzey konutlardan düşük gelirli ev ve hastanelere kadar tüm binaların yanı sıra şaraphaneler (dünyadaki LEED Platinum Sertifikalı ilk şaraphane olması beklenen Silver Oak Winery gibi), bira imalathaneleri, tadım odaları, mandıralar ve kenevir yetiştirme tesisleri de dahil edilebilir.

Resim Andy Souza tarafından sağlanmıştır.

Andy'nin çalışmalarındaki odak noktası, çevre dostu sürdürülebilir sistemler oluşturmak. 2012 yılında LEED Onaylı Profesyonel unvanını alan Souza, Living Building Challenge programında da yer alıyor. Bu programda, "dünyanın dört bir yanındaki insanlar yenileyici tasarım sistemimizi kullanarak, adeta bir çiçek gibi, aldığından daha fazlasını veren ortamlar tasarlayabilirler."

Souza: "Bu gezegende hepimiz birer misafiriz, bu yüzden ona saygılı olmamız ve yıkımını hızlandırmaktan kaçınmamız gerekiyor. Yasaların ve insanların çevreyi korumak konusunda hemfikir olduğu Kaliforniya'da büyüyen biri olarak, deneyim ve becerilerimi mümkün olabildiğince sürdürülebilir tasarım uygulamalarına yönlendirmek ve bana düşen görevi yerine getirmek istiyorum. " Souza, çoğunlukla Kaliforniya'da son derece önemli bir yere sahip, su kullanımını azaltan tesisat sistemleri tasarlıyor.

Resim Andy Souza tarafından sağlanmıştır.

Souza, sözlerine şöyle devam ediyor: "Çoğu insan, su israfının enerji israfına da neden olduğunun farkında değil. İçilebilir suyun işlenip ev ve ofislerinize dağıtılması için enerji gerekiyor. Su kullanımınızı azaltarak hem enerji hem de para tasarrufu yapabilirsiniz." Bu, uzun yıllar süren kuraklığın ardından henüz toparlanmaya başlayan (ve fazla su kullanımına yönelik para cezalarının hâlâ uygulandığı) bir eyalet için teşvik edici olsa gerek.

Uzun yıllardır AutoCAD kullanan çoğu müşteri gibi Andy de iş akışında yıllardır küçük değişiklikler yapıyor ve arayüz özelleştirme özelliğinin bir gereklilik olduğunu düşünüyor. Listenin üzerinden geçen Andy, avantajlardan tek tek bahsediyor.

Souza: "Çoğunlukla klavye kısayollarıyla çalışıyor olsam da sıklıkla kullandığım bir düzineden fazla araç çubuğum var. Şirketimizde katman şemaları için Özel kısayol tuşları ve yazdırma işlemleri için metin/açıklama tanımlaması ölçek kısayolları yükleyen ve şirketimizin araç çubuğuna açılır menüler (zemin drenajları, küresel vanalar vb. tesisat ve makine blokları için) ekleyen bir LISP var.Ben de internetten tüm seçili nesnelerin rengini bylayer olarak ayarlayabileceğimiz BYLAYER gibi birkaç özellik indirdim."

Peki tüm bunların özelleştirilebilirlik için ne gibi bir avantajı var? "Verimlilik ve genel uygulamalar için kullanım kolaylığı." şeklinde yanıtlıyor Andy. "Verimlilik; kalite ve iletişimle birlikte iş akışımdaki en önemli faktörlerden biri."

Tüm bunların sonucunda AutoCAD, Andy'nin daha da önemli bir hedefe ulaşmasına yardımcı oluyor: Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek.

Resim Andy Souza tarafından sağlanmıştır.
-->

What can we do for you today?

Any questions?
Our sales team can help
0808 164 9409 (UK free call)
+44 203 893 2269 (Ireland)


Need support? Click here

Quote Me

view pricing

Try AutoCAD products

Sign up for updates and offers

Sign up for email updates to receive special offers and the latest news.

Sign Up Now
Sign up for updates
Stay up to date with the latest resources.

Autodesk, the Autodesk logo, AutoCAD and TrustedDWG are registered trademarks or trademarks of Autodesk, Inc., and/or its subsidiaries and/or affiliates in the USA and/or other countries. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Autodesk reserves the right to alter product and services offerings, and specifications and pricing at any time without notice, and is not responsible for typographical or graphical errors that may appear in this document.